Isı farkı zayıf düşürüyor

Eylülün girmesiyle bozan hava, bugünden itibaren yeniden ısınacak, yağmur gidiyor. Bu arada doktorlar, ısı farkı sonucu vücut direncinin düşmesi nedeniyle oluşan 'klima gribi'ne karşı uyarıyor.

İZMİR/İSTANBUL - Uzmanlar, bunaltıcı sıcağın tek ilacı klimaların 'vücut termostatını' bozduğunu, iç ve dış ortamlar arasındaki büyük ısı farkının vücut direncini düşürdüğü ve halk arasında 'klima gribi' denilen hastalığa zemin hazırladığı uyarısında bulunuyor.
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Oğuz Kılınç, dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıraladı:
Termostatı bozmayın
"Aşırı dengesiz ortam ısıları nedeniyle vücudun termostat mekanizmasını biz yanıltmış oluyoruz. Kişinin vücut direnci düşüyor, vücut direncinin düşmesi de, başta mikrobik hastalıklar olmak üzere birçok hastalığa zemin hazırlıyor. Bun-ların içinde en önemlileri, üst solunum yolu enfeksiyonları ve akciğerleri ilgilendiren hastalıklar. Vücut için ideal ortam sıcaklığı, yaz ve kış için 22-24 derece olmalı. Bunun altındaki sıcaklıklarda vücut dengesi bozulur. Çocuklar daha korunmaya muhtaç. Çok terliyken, hızla değil, terimizi kontrol altına aldıktan sonra klimalı ortama girmeliyiz. Ayrıca lejyoner hastalığına karşı klima filtreleri iyi temizlenmeli."
Ekim başı aşı vakti
Operatör doktor Tamer Haliloğlu da şunları söyledi:
"Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları yanı sıra klimalardan kaynaklı rahatsızlıklar da bu mevsimde sık görülüyor. Bu mevsimde daha çok vücudun ısı kaybetmesinden dolayı hastalıklarla karşılaşıyoruz. Bu nedenle vücudun ısı kaybetmesini kolaylaştıracak şeylerden kaçınmak gerekiyor. Örneğin ıslak saçla dışarı çıkmamak, ince giyinmemek vb. Herkese ekim başında grip aşısı yaptırmalarını tavsiye ediyoruz." (dha, Radikal)


    http://www.radikal.com.tr/7566067566060

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.