İşi garantileyen üniversite

İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) desteğiyle mezunlarına iş garantisi sağlıyor.

İSTANBUL - İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) desteğiyle mezunlarına iş garantisi sağlıyor. Rektör Prof. Dr. Sait Sevgener, 2001'de 73 öğrenciyle yola çıktıklarını belirterek, "Şimdi 1725 öğrencimiz var. Okulun akademik ve fiziki anlamda gelişmesinde İTO'nun katkısı büyük. Öğrencilerin mezun olduktan sonra oluşacak iş çevresi okul yıllarında hazırlanıyor" dedi.
Hedef 5 bin öğrenci
En genç vakıf üniversitelerinden İstanbul Ticaret Üniversitesi, 2001'de İTO
Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından kuruldu. Beş fakülte, üç enstitü ve meslek yüksekokulu bünyesinde eğitim veren üniversitenin hedefi 5 bin öğrenciye ulaşmak. Üniversitede 120 öğretim elemanının eğitim verdiğini belirten rektör Sevgener, şu bilgileri verdi: "Öğrenciler mezun olunca İTO'nun oluşturacağı iş havuzundan yararlanacak. İş çevreleri hazır olacak. İTO'nun desteğiyle, iş dünyasının istekleri doğrultusunda uygulamalı eğitim veriyoruz.
Eğitim dili olarak İngilizce destekli Türkçe uygulanıyor. Bir yıl hazırlıktan sonra öğrenciler eğitimlerinin yüzde 30'unu İngilizce olarak devam ettiriyor.
Kurucu vakfımız ve İTO'nun desteğiyle öğrenci ücretleri de en ekonomik düzeyde tutuluyor. Öğrencilerin yüzde 20'sine burs veriliyor. Burslardan en önemlisi ise başarı bursları. Not ortalaması 3.50'nin üzerinde olan öğrenciler yüzde 25 ile 90 arasında başarı bursu kazanıyor. bu başarıyı sağlayan tüm öğrencilere başarı bursu veriliyor."
Çift diploma şansı
Üniversite Eminönü'ndeki merkez kampüsün yanında bu yıl Üsküdar'daki kampüsünde de eğitim veriyor. Öğrencilerin çift diploma alma şansı olduğunu
da belirten Sevgener, "Öğrenciler, derslerindeki başarılarına göre yan dal ve çift dal yapabiliyor. Mesela istatistikte okuyan bir öğrenci endüstri mühendisliği bölümünden de ders alıp yan dal yapabiliyor" dedi.
12 kulüp bulunan üniversitede, spor salonları, internet laboratuvarları, kütüphane, rehberlik ve sağlık merkezi de öğrencilere hizmet veriyor.