IŞİD Kobani'ye Türkiye'den mi geçiyor?

IŞİD Kobani'ye Türkiye'den mi geçiyor?
IŞİD Kobani'ye Türkiye'den mi geçiyor?
İMC TV Suruç karşısında bulunan Zorava Tepesinde IŞİD ile YPG güçleri arasında yaşanan çatışmaları canlı yayında verirken, kameralara yakalanan bir görüntü, yoğun tartışmaları beraberinde getirdi.

RADİKAL - İMC TV Suruç karşısında bulunan Zorava Tepesinde IŞİD ile YPG güçleri arasında yaşanan çatışmaları canlı yayında verirken, IŞİD üyesi olduğu iddia edilen silahlı dört kişilik bir grup Kobani’ye geçerken kameralara yakalandı. Görüntülerde, silahlı olan dört kişinin Türkiye sınırındaki tren yolunun altında bulunan su tünelinden geçerek Kobani’ye geçtiği görülüyor.

‘KİM BU SİLAHLILAR?'

İMC yayınından sonra CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu dört kişinin Türkiye’den Kobani’ye geçişi ile ilgili TBMM'ye bir soru önergesi verdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından cevaplanması istenilen soru önergesi şöyle: ‘’1 Ekim 2014 tarihi öğle saatlerinde İMC TV, Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’nin Suriye sınırında yaptığı canlı yayında IŞİD üyesi olduğu iddia edilen bir grubun tren ray hattındaki bir köprünün altından Suriye’ye geçişini yayınlamıştır. Söz konusu grubun sınıra trenle geldikten sonra Türkiye üzerinden Suriye’ye, Kobani’deki çatışmalara katılmak üzere geçiş yaptığı iddia edilmektedir. Bu bağlamda;

1- İMC TV’nin canlı yayında aktardığı görüntülerde rahatlıkla görülen silahlı grup IŞİD üyelerinden mi oluşmaktadır?
2- Söz konusu grubun Türkiye’den Suriye’ye geçtiği iddiası doğru mudur?
3- Suruç sınırından Suriye’ye geçen söz konusu gruba neden göz yumulmuş, neden herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır?
4- İMC TV’nin söz konusu yayını yaptığı sırada, televizyonun bulunduğu İstanbul’un Eyüp Semtinde elektriklerin kesilmiş olması tesadüf müdür?
5- Söz konusu olayla ilgili herhangi bir inceleme başlatılacak mıdır?’’

YETKİLİLER YALANLADI

Öte yandan güvenlik güçleri söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Güvenlik güçleri, yoğun önlem alınan sınır hattında kimsenin sınır ihlali yapmasına izin verilmediğini vurgularken, sınır ihlali iddialarıyla ilgili yayınlanan görüntülerin ise Suriye içerisinde çekildiğini kaydetti.

Görüntülerin Suruç’un Karaca Mahallesi’nin hemen karşısında bulunan Suriye’nin Siftek Köyü ve Zorova Tepesi arasındaki bölgede çekildiğini ifade eden yetkililer bu konuda şu açıklamayı yaptı:

“IŞİD militanları yaklaşık 10 gün önce Karaca Mahallesi’nin karşısındaki Siftek Köyü’nün kontrolünü ele geçirdi ve Türkiye sınırının sıfır noktasında bulunan eski bir Suriye sınır karakolunu da karargah olarak kullanmaya başladı. IŞİD militanları sık sık yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki Zorova Tepesi’ne konuşlanan YPG militanları ile çatışıyor. IŞİD militanları karargah olarak kullandıkları sınır karakolundan gün içerisinde çıkarak Türkiye sınırına birkaç yüz metre uzaklıktaki tren yolu çevresinden Zorova Tepesi çevresindeki mevzilerine gidiyor ve burada YPG’liler ile çatışıyor. İddia edildiği gibi IŞİD militanları veya herhangi bir kimsenin Türkiye sınırından her ne sebeple olursa olsun Suriye’ye geçişine asla izin verilmemektedir.”

IŞİD Türkiye sınırında görüntülendi