IŞİD Mahmur'dan çekildi

IŞİD Mahmur'dan çekildi
IŞİD Mahmur'dan çekildi
Musul'un Mahmur ilçesinde dün gece çıkan çatışmalarda IŞİD çekilmek zorunda kalırken geride 63 ceset bıraktı.

RADİKAL- Bölgedeki AA ekibinin görüntülediği manzara, çatışmaların şiddetini gözler önüne serdi. Erbil'in 45 kilometre güneybatısındaki Mahmur ilçesinin Sultan Abdullah köyünü kontrolünde tutan IŞİD militanları, bölgedeki Peşmerge mevzilerine gece baskını düzenlemek istedi. Ancak Peşmerge güçleri, saldırıya ağır silahlarla anında karşılık verdi. ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçakları da IŞİD hedeflerine hava saldırısı düzenledi. Ağır kayıp veren IŞİD, çekilirken arkada ilk belirlemelere göre 63 ceset bıraktı.
Askeri kıyafet giydikleri dikkati çeken militanların araziye dağılan cesetleri, Peşmergelerce toplanarak dozerlere konuldu. Gerekli incelemelerden sonra cesetlerin gömüleceği belirtildi.

Bölgedeki Peşmerge Tugay Komutanı Zıryan Wasemi, IŞİD'in yaklaşık 150 kişiyle üç farklı noktadan saldıracağını önceden bildikleri için gerekli hazırlıkları yaptıklarını söyledi. Ağır silahlar ve koalisyon ülkelerinin desteğiyle IŞİD'i püskürtmeyi başardıklarını anlatan Wasemi, örgütün geride 63 ceset bırakarak kaçtığını belirtti.
Özellikle Tel Raym köyündeki Peşmergelerle IŞİD arasında çok yakın çatışmalar yaşandığını aktaran Wasemi, "Peşmergeler, IŞİD militanlarına ait cesetleri elleriyle toplayarak dozerlere doldurdu. Cesetler kokmasın diye gerekli incelemeyi yapıp toprağa vereceğiz" dedi.

Musul'un Mahmur ilçesi, Erbil'e yakınlığı nedeniyle "stratejik" bir nokta olarak görülüyor. Kürt yönetimi, Erbil'in IŞİD tehdidine açık hale gelmemesi için bölgeye çok sayıda Peşmerge ve askeri araç sevketmişti.

Irak'ta IŞİD'in 10 Haziran'da Musul'u, ardından diğer bazı bölgeleri ele geçirmesiyle başlayan çatışmalar devam ediyor. Şii milislerin de içerisinde yer aldığı Irak ordusuyla Peşmerge güçleri, IŞİD'in elindeki toprakları kurtarmak için operasyonlar düzenliyor. ABD'nin öncülüğündeki koalisyon güçleri de Irak ordusuna havadan destek veriyor.
AA


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Irak

  ,

  Kayıp

  ,

  Gece

  ,

  Hava

  ,

  manzara

  ,

  koalisyon

  ,

  Erbil

  ,

  Karşılık

  ,

  IŞİD