IŞİD, Özgür astsubayı özellikle mi seçti?

IŞİD, Özgür astsubayı özellikle mi seçti?
IŞİD, Özgür astsubayı özellikle mi seçti?
Suriye sınırındaki Öncü Hudut Karokolu komutanı Özgür adlı kayıp astsubayın, terör örgütü IŞİD tarafından pusu kurularak kaçırıldığı ihtimali ağırlık kazandı.

RADİKAL - Komutanın son 15 gün içinde Türkiye üzerinden IŞİD'e katılmak için Suriye'ye kaçak yollardan giriş yapmaya çalışan toplam 70 kişiyi yakalaması nedeniyle terör örgütünün hedefi haline geldiği değerlendirmeleri yapılıyor. IŞİD'ten kaçan iki militanın da karakola teslim olduğu öğrenildi.

Milliyet'ten Namık Durukan'ın haberine göre, Suriye sınırında geçen hafta şok eden bir olayın yaşandığı ortaya çıktı. Suriye sınırının Kilis bölümünde Öncü Hudut Karakolu'nda görevli astsubay geçen hafta içinde kayboldu. Milliyet'in aldığı bilgilere göre; karakolun görev sahası içindeki sınır alanının hem Türkiye hem de karşısındaki Suriye bölümünde son dönemde önemli bir hareketlilik yaşanıyordu.

DOĞALGAZ TESİSİNDE ÜS KURDU

Bölgedeki gelişmeleri yakından izleyen kaynaklardan alınanan bilgiler özetle şöyle:

* 2009 yılında yapılan anlaşma çerçevesinde Öncü Karakolu'nun karşısında doğalgaz istasyonu bulunuyor. Bu istasyon Kilis'te bulunan dolağaz istasyonuna bağlanıyor. Bu doğalgaz tesisinin Suriye'deki bölümünde bir süredir terör örgütü IŞİD konuşlanmış durumda. IŞİD'in tesis çevresinde hendek kazarak savunma tartibatı alması üzerine, Türk tarafında da makineleri ile hendekler kazıldı. Tesiste kurulan üste 400-500 dolayında militanın bulunduğu değerlendiriliyor.

70 KİŞİ YAKALANDI

* Kaynaklara göre; sınırın bu bölgesi IŞİD'e Türkiye üzerinden katılımlarda geçiş hattı olarak kullanılan önemli güzergahlardan biri. Türkiye; son dönemde sınırdaki güvenlik önlemlerini daha fazla yoğunlaştırdı. Öncü Hudut Karakolu birlikleri; 15 gün önce aralarında Türk vatandaşlarının yanısıra farklı ülkelerden de gelenlerin bulunduğu 50 kişiyi, sınırı geçmek isterken yakaladı. Bu kişiler, IŞİD'e katılmak için sınırdan geçmeyi amaçlıyordu. Geçen haftada yine 20 kişilik bir grup yakalandı. Hudut birliklerinin yakaladığı bu kişiler, jandarmaya teslim edildi.

Astsubayı IŞİD mi kaçırdı?

İKİ IŞİD ÜYESİ KARAKOLA SIĞINDI

* Geçen hafta IŞİD'in iki militanı da, örgütten kaçarak Öncü Hudut Karakolu'na sığındı. Bu iki militandan biri ilk ifadesinde, "Biz örgütü böyle bilmiyorduk. Gazze'de İsrail saldırılarına karşı savaşmak için örgüte katıldık. Bunu ifade edince tehdit edildik. Baskılara dayanamadık ve kaçtık" dedikleri belirtildi.

PUSU İHTİMALİ AĞIRLIK KAZANDI

* Özgür adlı astsubayın bu gelişmelerin ardından kayıplara karışması dikkat çekti. Komutan, IŞİD'e katılımların engellenmesi ve sınır güvenliğinin sağlanmasında önemli rol üslenmişti.
* Bu gelişme üzerine yapılan değerlendirmelerden biri; "Büyük ihtimal sınır hattında gözledikleri komutana pusu atmış olabilirler. Yalnız olduğu bir sırada sınır hattında Türkiye tarafından bile kaçırmış olabilirler. Sınırda yakalanan kişilerin geri verilmesini ve firar edenlerin iadesini isteyebilirler" yönünde.
* Astsubayın kaçakçılar veya başka bir örgüt tarafından kaçırılma ihtimali de değerlendiriliyor. Ancak bu ihtimallerin zayıf olduğu üzerinde duruluyor. Şüpheler, IŞİD üzerinde yoğunlaşmış durumda.


ASTSUBAYIN KAÇIRILDIĞI SINIRA SEVKIYAT

Kendisine ulaşılamayan astsubay Özgür'ün, IŞİD tarafından kaçırıldığı iddialarının ardından alarm durumuna geçilen sınır hattına, Gaziantep'teki 5'inci Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan zırhlı araç sevkiyatı yapıldı. Dün gece başlayan ve bugün de aralıklarla devam eden sevkiyat kapsamında Kilis'e gönderilen aralarında obüs ve tankların da bulunduğu zırhlı araçların, astsubay Özgür'ün tutulduğu tahmin edilen Suriye topraklarındaki doğalgaz tesisi yakınlarındaki bölgelerde konuşlandırıldığı bildirildi. Gaziantep'ten güvenlik önlemleri arasında yola çıkarılan zırhlı araçlar Kilis'e gönderilirken, yetkililer sevkiyatın sürebileceğini kaydetti. (Metin Faruk TAMER/GAZİANTEP/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/126448112644813

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Şüpheli bir kaçırma (mı) ? - Raqasanlı

  İşide destek verildiğini bilmeyen var mı? Acaba bu astsubay İşide zorluk çıkarmış olabilir mi ? Bu içeriden verilmeden yapılabilir mi? Asker-Mit-işid birlikte düşünülmeden anlaşılabilir mi?

  işitin sınırlardan rahatça girip çıktığı haberleri devamlı olarak geliyorken - okkes cavus

  bu ast subayı işit kaçırmış olabilir Türkiye'den bakalım ne isteyecek işit Türkiye'de oldukça rahat örgütleniyor olduğu çeşitli basın kuruluşları tarafından yazılıp anlatılıyordu İstanbul'da büyük kalabalıklarla toplantı yapabiliyorlardı işit militanlarının askerlerin gözüne baka baka rahatça giriş çıkış yaptığı resimlerle de görülüyordu bu kadar toleransa karşılık astsubayın kaçırılması çok manidar değil mi yarın işit Türkiye'de eylemlere başlamayacağının garantisi var mı ???????.

  TSK personeli - user942030

  Bu ülkede en savunmasız durumda olanlar savunma kuvvetlerimiz. Çabucak ailesine kavuşur inşallah.