'IŞİD, Tel Abyad'dan Akçakale'ye tünel kazıyordu'

'IŞİD, Tel Abyad'dan Akçakale'ye tünel kazıyordu'
'IŞİD, Tel Abyad'dan Akçakale'ye tünel kazıyordu'
Kürt güçleri tarafından geçtiğimiz hafta IŞİD militanlarından temizlenen Tel Abyad'da, 500 metre uzunluğunda, tamamlanamamış bir yer altı tüneli bulundu. IŞİD'in tüneli Türkiye sınırından aşırarak Akçakale'ye ulaştırmayı planladığı belirtiliyor.

RADİKAL – Suriye 'nin Türkiye sınırındaki Telabyad kentini IŞİD’den kurtaran YPG’nin kentteki aramaları sırasında, IŞİD’in Telabyad’dan Türkiye’nin Akçakale sınırına doğru kazmış olduğu yaklaşık 500 metre uzunluğunda bir tünel bulundu. Tünelin, IŞİD militanları tarafından, Türkiye sınırını aşarak Akçakale’ye ulaşmak için kazıldığı ancak çöktüğü için yarım kaldığı sanılıyor.

Akçakale'nin karşısındaki sınır kenti Tel Abyad’ı IŞİD'den temizleyen YPG/YPJ ve Burkan El-Firat güçleri, kent içinde ve çevresinde arama tarama faaliyetlerini sürdürüyor. Bu faaliyetler sırasında kentin güney yakasında IŞİD militanları tarafından kazılan bir tünel bulundu. Türkiye sınırına ve Akçakale'ye doğru uzanan 500 metre uzunluğundaki tünelin yerin 3 metre altından kazıldığı ve 2 metre yüksekliğinde, yaklaşık 1.5 metre genişliğinde olduğu belirtiliyor. 

Burkan El Fırat'tan Tel Abyad açıklaması: Ortak yönetim kurulacak

Suriyeli Kürtlerin haber ajansı ANHA'nın (Ajans News Hawar) haberine göre, IŞİD bu tünelleri hava saldırılarından korunmak için yapmaya başladı ve zaman olsaydı Türkiye topraklarına kadar götürerek gerekli askeri ve yaşamsal ihtiyaçlarını bu tünelden sağlamayı planlıyordu.