@idrisemen

IŞİD'den kurtuldu kalbiyle savaşıyor!

IŞİD'den kurtuldu kalbiyle savaşıyor!
IŞİD'den kurtuldu kalbiyle savaşıyor!
IŞİD'in Şengal saldırısından kurtulan 9 Yaşındaki Yasemin Sımoki ailesiyle birlikte 14 Temmuz'da Diyarbakır'a giderek Fidanlık Kampı'na yerleşti. Bir süre sonra vücudu moraran Yasemin bayılınca ailesi tarafından hastaneye götürüldü. Hastanede kalbinin doğuştan delik olduğu ortaya çıktı. Tedavi için gerekli olan 5 bin lirayı bulamadıkları için Yasemin'in ameliyat olamadığını söyleyen anne Gewê Sımoki, "kızım her gün gözümün önünde biraz daha eriyor. Lütfen kızımı kurtarın" diyor.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Yasemin Sımoki IŞİD’in Şengal katliamından kurtulan binlerce Ezidi’den sadece biri. Katliamdan sonra Yasemin ailesi ile beraber 14 Temmuz’da Diyarbakır ’daki Fidanlık Kampı’na yerleşti. Zamanla vücudunda morarmalar ortaya çıkan Yasemin bir süre sonra baygınlık geçirince ailesi tarafından hastaneye kaldırıldı. Yapılan tetkikler sonucunda Yasemin’in kalbinde doğuştan delik olduğu ve kalbin vücuda yeteri kadar kan pompalamadığı ortaya çıktı. Doktorlar kalp deliklerinin ameliyatla kapatılmaması durumunda Yasemin’in kalp yetmezliğinden hayatını kaybedeceğini belirterek, ameliyat için Yasemin’i Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Kardiyoloji bölümüne sevk etti.

AMELİYAT İÇİN 5 BİN LİRA LAZIM

Ancak fakülte küçük Yasemin’in Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) bağlı kampta kalmadığı için tedavi ücretinin devlet tarafından karşılanmayacağını belirtti. Aile gerekli parayı bulamayınca Yasemin ameliyat olamadı. Kızının ameliyatı için gerekli olan 5 bin liraya ihtiyaç duyduğunu söyleyen anne Gawê Sımoki durumunu, “Kızım hasta olduğu için yemek yiyemiyor, uyuyamıyor ve nefes alamıyor. Her gün bayılıyor. Vücudunda morarmalar oluştu. Her gün gözümün önünde biraz daha eriyor. Ancak biz evimizden uzakta yabancı bir ülkedeyiz. 11 kişilik bir aile olarak hiçbir gelirimiz yok. Burada kampta yaşıyoruz. Tedavi için gerekli olan parayı bulamıyoruz. Kızımın yaşaması için yardım istiyorum’’ sözleriyle aktardı. 


  ETİKETLER:

  Diyarbakır

  ,

  Yemek

  ,

  Aile

  ,

  Kalp

  ,

  afet

  ,

  fakülte

  ,

  AFAD

  ,

  lira

  ,

  IŞİD