IŞİD'i İstanbul'da ağırlayan dernek araştırılmamış!

IŞİD'i İstanbul'da ağırlayan dernek araştırılmamış!
IŞİD'i İstanbul'da ağırlayan dernek araştırılmamış!
Niğde'nin Ulukışla ilçesinde 20 Mart 2014 tarihinde bir asker, bir polis ve bir kamyon şoförünü öldüren IŞİD militanlarının yargılandığı davada şaşırtıcı bir detay ortaya çıktı.

RADİKAL - Niğde Ulukışla'daki IŞİD saldırısının zanlılardan Benyamin Xu’nun İstanbul ’da yardımlaşma derneği olduğu iddia edilen bir dernekle temas kurduklarından söz ettiği ancak savcılığın ne bu derneği ne de Xu’nun İstanbul’da irtibata geçtiği bağlantıları araştırmadığı ortaya çıktı.
MİT çalışanı olduğu iddia edilen Heysem Topalca’nın da firari sanık olduğu dosyada zanlılardan Alman vatandaşı olan Benyamin Xu’nun iddianamede yer alan ifadesinde ilginç ayrıntılar yer aldı.
Evrensel gazetesinden Eda Yıldırım'ın haberine göre, Xu, ifadesinde Nisan 2013 tarihinde İstanbul’a geldiklerini, burada Muhammed adında bir Türk ile buluştuklarını, Muhammed’in İstanbul’da ambleminde açık yeşil renkler olan bir yardımlaşma derneğini 'çalıştığı yer' olarak gösterdiğini söylüyor. Xu, Muhammed adlı kişinin buradan da kendisini bir eve götürdüğünü, bu evin İstanbul’un göbeğinde ve çocukların girip çıktığı resmi bir yer olduğunu, yardımlaşma derneğine benzediğini, orada bulunan çocuklara, “Bunlar geleceğin mücahitleri” denildiğini anlatıyor.
Ancak iddianamede IŞİD militanlarını Türkiye ’de ağırlayan ve “mücahit yetiştirdiği” ifade edilen açık yeşil renkteki amblemi bulunan derneğin araştırıldığına dair herhangi bir bilgi yok.
Öte yandan Xu, Cumhuriyet Savcılığı'na verdiği ifadede IŞİD’in diğer ülkelerde nasıl örgütlendiğine ilişkin önemli bilgi de veriyor. Daha önce Almanya’da yaşayan Xu, babası ile birlikte Fussilat adında bir camiye gittiğini ve bundan sonra Suriye’ye gitmeye karar verdiğini söylüyor.

DAVA DA ERTELENMİŞTİ
3’ü IŞİD militanı 11 zanlının yargılandığı davanın 12 Ocak’ta görülecek ilk duruşması da 2 gün kala mahkeme tarafından ertelenmiş, savcılık basına telekonferans yönteminden vazgeçildiği için duruşmanın ertelendiğini duyururken, mahkeme ise sanıklara avukat sağlanması için duruşmayı ertelediğini açıklamıştı.


  http://www.radikal.com.tr/127668912766893

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Netice. - kazim özkan

  Bir hükumet adalet sistemini ve polis kurumunu kendine kul eylemek sevdasiyla tarumar ederse yurttaslarin o ülke gelecegine güvenleri kalmaz. Gelecek kararir. Polis ve adalet insanlari koruyacagina onlara korku verir. Bu iki sistemi ayakta tutan o sistemde çalisan insanlarin tecrübe, birikim ve ellerindeki dosyalara hakimiyetleridir. Bu elemanlari islerinden uzaklastirdiginiz ya da baski altina aldiginiz anda o sistem çökme noktasina gelir ki o andan itibaren o ülkede her türlü kanunsuzluk, yolsuzluk, hirsizlik, katliam ve terör cirit atar. Bugün Türkiye'de adalete güven iyice sarsilmis durumdadir ve bastaki iktidar degismedikçe is daha da içinden çikilmaz hale gelecektir. Seçmenlere selam olsun....

  HANGİ SANIKLAR? - m.rozbilen

  Şimdi bu sanıkların hala Türkiyede hapiste olduklarına inanıyor musunuz? Şahsen çok emin değilim. Hani derler ya, "gözlerimle görmesem inanmam" diye. İşte bizi bu duruma getirdiler. Zira ne zaman doğru ne zaman yalan söylendiği karışıklığı o kadar çok yaşanıyor ki, devlet'e olan inancımızı kökten yıktılar maalesef.

  hiç şaşırmadım - user966283

  bu ülkede katliam yada katliama son anda engel olunan olaylar hep akim kaldı. uludere olayının, reyhanlı ve afyon patlamalarının akıbetini bilen var mı. devletin bu işlerde parmağı olduğu açık. aydınlatmak isteseler aydınlatırlardı. bakın 17 aralıkta işin ucu kendilerine dokunduğunda feryat figan ettiler.şimdi ak torpil skandalı çıktı ya KPSS sorularını da cemaat çaldı yalanına sarıldılar.