"IŞİD'in eline düşmemek için topluca intihar ettiler"

"IŞİD'in eline düşmemek için topluca intihar ettiler"
"IŞİD'in eline düşmemek için topluca intihar ettiler"

Feleknas Uca, Şengal'den kaçan Ezidilerle görüşmüştü.

Avrupa Parlamentosu (AP) eski milletvekili Feleknas Uca, Irak'ın Sincar (Şengal) bölgesinde IŞİD'in eline düşmemek ve namusunu korumak için bazı kadınların toplu olarak dağdan atlayarak intihar ettiklerini, bir babanın ise IŞİD'in eline düşmesin diye önce iki kızını sonra ise kendini öldürdüğünü söyledi.

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da, IŞİD'in elinde bulunan kadınların kurtarılması için bugün kuruluşu ilan edilen, "Zorla alıkonan kadınlar için mücadele platformu için düzenlenen toplantıya katılan AP eski üyesi ve aynı zamanda Ezidi olan Felaknas Uca, IŞİD'in bugüne kadar binlerce kadını kaçırıp, başlarını kestiğini ve tecavüz ettiğini söyledi.

IŞİD'in yaptığı vahşet ile Özgecan Aslan'ın öldürülmesinin aynı olduğunu söyleyen Uca, Irak'ta yaptığı incelemeler sırasında IŞİD'in Şengal'de kadın ve kızlara yönelik uyguladığı vahşet ve kadın ile kızların IŞİD'in eline geçmemek için yaptıklarını anlattı.

BEŞ İLA YEDİ BİN KADIN KAYIP

Uca, IŞİD'in Şengal'e saldırmasından sonra çok sayıda kadın ve genç kızın kaçtıkları Şengal Dağı'nda namuslarını korumak için el ele tutuşup birlikte dağdan atlayarak intihar ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:

"IŞİD'in uyguladığı vahşet, yaptığı tecavüzlerden korunmak ve namuslarını korumak için kızlar ve genç kadınlar dağın tepesinde el ele tutuşup birlikte atlayarak canlarını son vermişler. Yine bir baba evlerinin etrafı IŞİD'liler tarafından sarılınca kızları IŞİD'in eline geçmesin diye önce iki kızını öldürmüş ardından da kendisinin de onların yanına gitmesi gerektiğini belirterek, silahı ile kendini öldürmüş. Yine akrabaları Avrupa 'da yaşayan Hayat adlı 16 yaşındaki genç bir kız evlerinin IŞİD tarafından sarıldığını görünce Avrupa'daki yakınlarına elindeki silah ile yaşamına son vereceğini söylemiş ve yakınları ile telefon ile görüşürken, tabanca ile namusunu korumak ve IŞİD'in eline düşmemek için canına kıymış ve bu olay yakınları tarafından telefonla duyulmuştur. Kaçırılan Kürt, Ezidi, Türkmen, Arap kadınlar pazarlarda satılmış, bir kadına bir günde 20 nikah kıydırılmıştır."

Feleknaz Uca, IŞİD'in elinde zorla tuttuğu kadın ve kızların sayısı ile ilgili net bir rakam olmamak ile birlikte yapılan çalışmalara göre, IŞİD saldırıları sonrasında 5 ile 7 bin 500 kadının kayıp olduğunu söyledi. Uca, Irak Kürt Yönetimi Parlamentosu'nda kurulan komisyonların elindeki verilere göre ise, 4 bin kadının IŞİD'in elinde olduğunu söyledi.

Kurulan platform ile ilgili hazırlanan yazılı açıklamayı okuyan HDP Şırnak Milletvekili ve DTK Genel Başkan Yardımcısı Selma Irmak, başta Sincar'da kaçırılan Ezidi, Türkmen, Süryani, Arap kadınlar olmak üzere tüm kadınların özgürlüğünü sağlamak için 'Kazanılacak özgür bir dünya , kazanılacak özgür bir yaşam var' sloganı ile mücadelelerini yükselteceklerini söyledi.

Irmak, kadınlar olarak, kadınlara yönelik gelişecek tüm zorba, zulüm yöntemlerine karşı olacaklarını belirterek, "Zorla alıkonan kadınlar için mücadele platformuna evrilmesi için kadın girişimi olarak mücadele edeceğimizi buradan deklere ediyoruz. 3 Ağustos 2014 yılında Şengal'de DAİŞ çetecilerinin gerçekleştirdiği katliamla kadınlara yönelik çok ağır saldırılarda bulunmuş binlerce Ezidi kadın kaçırılmış, işkencelere maruz kalmış ve köle pazarlarında satılmıştır. Satılan kadınlar birçok ülkeye pazarlanmıştır ve hala pazarlanmaya devam etmektedir. Bu kadınları pazarlarda satanlar kadar, kadınları pazarlarda alanlarda biz kadınların gözünde aynı suçu işlemiştir. Kadınlara yönelik bu saldırılar bir toplumun kırımı ve tecavüz kültürünün sonucudur. Biz sadece DAİŞ'e karşı değil DAİŞ'i besleyen bireyler ve tüm güçlere karşı mücadele edeceğiz" diye konuştu. (DHA)