IŞİD'in etkin olduğu bölgeden ateş: 1 şehit, 1 asker kayıp

IŞİD'in etkin olduğu bölgeden ateş: 1 şehit, 1 asker kayıp
IŞİD'in etkin olduğu bölgeden ateş: 1 şehit, 1 asker kayıp
Kilis'te IŞİD'in kontrolündeki bölgeden Türkiye sınırına ateş açıldı. Kilis Valisi Tapsız, 1 askerin şehit düştüğünü, 1 askerin de kayıp olduğunu açıkladı.

RADİKAL- Suriye sınırındaki Kilis'te, IŞİD'in etkin olduğu bölgeden Türkiye sınırına ateş açıldı. Kilis Valisi Süleyman Tapsız, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Suriye tarafından Türkiye'ye geçmeye çalışan kaçakçı grubunun güvenlik güçlerine ateş açtığını belirtti.

Vali Tapsız, "Bir askerimiz maalesef şehit oldu bir askerimiz de kayıp" dedi. Tapsız, gazetecilere yaptığı açıklamada, 18.00 sıralarında Şehit Mehmet Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde kaçakçı grubuyla çatışma yaşandığını belirtti.

'KAÇAKÇI GRUBUYLA ÇATIŞMA ÇIKMIŞ'

Kilis Valisi Süleyman Tapsız, hastaneye gelerek yetkililerden bilgi aldı. Vali Tapsız, burada yaptığı açıklamada akşam saatlerinde Şehit Memet Karakolu’nda görevli ve sınır hattındaki Ardıçlı Köyü’nde devriye gezen askerlere Suriye’den Türkiye’ye geçen kaçakçı grubu tarafından ateş açıldığını ve 1 askerin şehit, 1 askerin de kayıp olduğunu söyledi. Vali Tapsız, şunları söyledi:

" Bugün saat: 18.00 sıralarında Şehit Memet Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde sınır devriyesi yapan askerlerimize Suriye tarafından Türkiye’ye geçen kaçakçı grubu tarafından ateş açılıyor ve çatışma çıkıyor. Bir askerimiz maalesef şehit oldu, bir askerimiz de kayıp. Bununla ilgili incelemeler de devam ediyor. Bu bölge DEAŞ’ın kontrolünde olan bir bölgedir. Şu anda verebileceğim bilgi bunlar."

TSK'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Öte yandan, Türk Silahlı Kuvvetleri de konu ile ilgili bir açıklama yaptı.

TSK'nın resmi sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi:

"01 Eylül 2015 tarihinde saat 18.15 sularında Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Kilis Şehit Mehmet Hudut Karakolu’nda görevli unsurlarımıza, sınırın Suriye tarafında DEAŞ Terör Örgütü kontrolündeki bölgeden açılan ateş sonucunda Kahraman bir silah arkadaşımız ağır şekilde yaralanmış, derhal ambulansla hastaneye tahliye edilmiştir. Kahraman silah arkadaşımız hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur.

Ayrıca çatışma esnasında bir silah arkadaşımız ile irtibatımız kesilmiş olup arama faaliyeti ve bölgede operasyonlara devam edilmektedir.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu menfur saldırıda hayatını kaybeden Kahraman Şehidimize Allah’tan rahmet, değerli ailesine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır temenni ediyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

ŞEHİT ASKERİN KİMLİĞİ BELLİ OLDU

Ak Parti Kilis Milletvekili Reşit Polat, şehidin, Şanlıurfa nüfusuna kayıtlı Yusuf Beylem olduğunu söyledi.

Polat, hastane çıkışında AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu tür terör olaylarının son dönemlerde sıklaştığını ifade etti. Polat, şunları kaydetti:

"Şehit Akçakale nüfusuna kayıtlı Yusuf Beylem. Milletimizin başı sağ olsun. Bu tür terör olayları her zaman var. Allah milletimize güç versin. Acı kaybımız. Çok da fazla konuşmaya gerek yok. Ruhu şad olsun."

ŞEHİDİN EVİNE ATEŞ DÜŞTÜ

Kilis'te şehit olan er Yusuf Beylem'in Akçakale İlçesi'ndeki evinde yas var. Akçakale Kaymakamı Eyüp Fırat, beraberinde 2. Hudut Tabur Komutanı Piyade Binbaşı Gürkan Işıl, Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Cem Yılmaz ve Emniyet Müdürü Mahmut Çetin ile şehit Beylem'in Gündaş Mahallesi'ndeki yakınlarını ziyaret ederek, acı haberi paylaştı.DAĞITIM İZNİNE GELMEMİŞ

Haberi alan Beylem'in yakınları üzüntü yaşarken, 112 Acil Servis ekipleri ambulansla evin önünde hazır bekletildi.
Amca Ali Beylem, gazetecilere yaptığı açıklamada, Yusuf'un mayıs ayında askere gittiğini ve dağıtım iznine gelmeden Kilis'teki birliğine teslim olduğunu, anne ve babasının daha sonra kendisini ziyaret ettiğini söyledi.

Yeğenine 3 gündür telefon açtığını ancak bir türlü ulaşamadığını anlatan amca Beylem, 9 çocuklu ailenin dördüncü çocuğu olan Yusuf'un bekar olduğunu belirtti.
Bu arada şehit erin babasının, Gaziantep'te rahatsız olan amcasının yanında olduğu, acı haberin kendisine telefonla bildirildiği öğrenildi.

GAZİANTEP'TE ART ARDA 2 PATLAMA

Öte yandan Gaziantep'in Karkamış İlçesi'ne komşu IŞİD kontrolündeki Cerablus'ta art arda 2 patlama meydana geldi.
Karkamış'ın karşısında bulunan Suriye'nin Halep kentine bağlı ve IŞİD'in kontrolündeki Cerablus'ta akşam saatlerinde henüz bilinmeyen nedenle art arda 2 büyük patlama meydana geldi. Karkamış'a yakın noktada gürültüyle meydana gelen patlamanın ardından dumanlar yükseldiği görülürken, sınırın Türkiye tarafında güvenlik güçleri teyakkuz haline geçti.


(DHA-AA)