IŞİD'in hücre evine operasyon sırasında patlama : 4 polis yaralı

IŞİD'in hücre evine operasyon sırasında patlama : 4 polis yaralı
IŞİD'in hücre evine operasyon sırasında patlama : 4 polis yaralı
Gaziantep'te polis IŞİD'in hücre evine operasyon yaptı. Polisin içeri girdiği sırada meydana gelen patlamada, 1'i ağır 4 polis yaralandı.Gaziantep'teki hücre evi baskınında kendisini patlatan ve 4 polisin yaralanmasına neden olan kişinin Ankara katliamında canlı bombayı aracıyla Ankara'ya getirdiği tespit edilen Halil İbrahim Durgun olduğunu iddia edildi.

Gaziantep’te, polis ekiplerinin takip ettiği IŞİD’e ait bir hücre evine düzenlenen operasyonda canlı bomba kendisini patlattı. IŞİD militanının kendini infilak ettirdiği patlamada içeride bulunan özel harekatçılar ile balkonun çökmesi ile apartman önünde bekleyen 4 polis yaralandı. Olayın ardından kaçan bir IŞİD militanı yakalanırken, hücre evi çevresindeki boş apartmanlarda da uzun süre arama yapıldı.

Gaziantep sınırında 4 IŞİD'li öldürüldü

Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü polisleri, Ankara katliamıyla ilgisi olduğu belirlenen bir IŞİD militanını takibe aldı. Bir süredir polislerin takibinde olan IŞİD militanının bugün hücre evi olarak kullanılan bir eve girdiği tespit edildi. Bu saptamanın ardından polisler, hücre evine operasyon kararı aldı ve bölgeye özel harekatçıların da bulunduğu çok sayıda ekip sevk edildi.

CANLI BOMBA KENDİNİ PATLATTI

Beylerbeyi Mahallesi’ne zırhlı araçlarla gelen polis, henüz birçok apartmanın inşaat halinde olduğu bölgede güvenlik önlemi aldı. Alınan önlemlerin ardından 10 katlı binanın 5’inci katındaki hücre evine özel harekatçıların da bulunduğu polisler baskın düzenledi. Operasyonu fark eden IŞİD militanı iddiaya göre odadaki patlayıcıları infilak ettirdi. Patlamanın şiddetiyle odaya giren bazı özel harekatçılar ile patlamanın etkisiyle çöken balkondan kopan parçaların düşmesiyle bina önünde önlem alan polisler yaralandı.

1 IŞİD MİLİTANI YAKALANDI

Patlamada ve balkondan düşen parçalarla yaralanan 4 polis, olay yerine çağırılan ambulanslarla kentteki hastanelere sevk edildi. Tedavisine başlanan yaralı polislerden birinin sağlık durumunun ağır olduğu, diğerlerinin hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi. Bu arada polisin operasyonu öncesi evden çıkan bir IŞİD militanı ise İpekyolu Bulvarı üzerinde yakalanarak gözaltına alındı.

2 IŞİD MİLİTANI SAATLERCE ARANDI

Patlamanın ardından bölgeye çok sayıda zırhlı araç ile polis ekibi sevk edildi. Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya da olay yerine gelerek yaşananlara ilişkin polislerden bilgi aldı. Bir süre bölgede inceleme yapan Vali Yerlikaya daha sonra yaralı polisleri tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti.

Özel harekat polisleri, hücre evinin çevresindeki bazı apartmanlarda da arama yaptı. Hücre evinden çıktığı veya buradaki IŞİD üyeleri ile bağlantıları olduğu ve operasyon sırasında kaçtığı öne sürülen 2 kişiden bahsedilmesi üzerine polisler, bölgede inşaatı biten, ancak kimsenin oturmadığı apartmanlara girip tüm daireleri tek tek aradı. Polisin 2 saati aşkın süren aramasında kimseye ulaşılamadı.

ANKARA KATLİAMI BAĞLANTISI 

Öte yandan Sözcü gazetesinde yer alan bir haberde Gaziantep'teki hücre evi baskınında kendisini patlatan  ve 4 polisin yaralanmasına neden olan kişinin Ankara katliamında canlı bombayı aracıyla Ankara'ya getirdiği tespit edilen Halil İbrahim Durgun olduğunu iddia edildi.Hakkında yakalama kararı bulunan Metin Akaltın ve Burak Ormancıoğlu ise bir başka adreste yakalandığı belirtildi. Haberde şunlar dile getirildi:

ÜSTLERİNDEN ADRES ÇIKTI

Ankara Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, olayla bağlantısı olduğu tespit edilen 9 kişi hakkında yoklukta tutuklama kararı çıkarılmıştı. Kaçan şüphelilerin peşini bırakmayan polis, 2 canlı bombayı aracıyla Ankara'ya getiren Halil İbrahim Durgun ile olayın ardından yapılan baskınlarda hücre evi ve patlayıcıların bulunduğu depoda parmak izleri bulunan Metin Akaltın ve Burak Ormanoğlu'nun kaldıkları adresi belirledi. Söz konusu adreslere yapılan baskında Akaltın ve Ormanoğlu kıskıvrak yakalandı. Gözaltına alınan şüpheliler emniyette sorguya alındı. Her iki şüphelinin susma haklarını kullandıkları öğrenilirken, üst aramalarında ceplerinde değişik adresler çıktı. 

DHA/SÖZCÜ