Işık Koşaner'in tanıklık yapmasına izin verilmedi

Işık Koşaner'in tanıklık yapmasına izin verilmedi
Işık Koşaner'in tanıklık yapmasına izin verilmedi
Ergenekon davasında mahkeme bütün tahliye taleplerini reddederken, eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in tanık olarak dinlenilmesini talebini de reddetti.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Ergenekon davasının 275. duruşması sona erdi. Savcının mütalaa vermesinin beklendiği bugünkü duruşmada,  Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese sadece mahkemeye gelen cevabi yazıların okunmasını kabul etti.

Duruşma sırasında ilginç gelişmeler yaşandı. Avukat yoklaması sırasında İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in hazır bulunduğunu ve tanık olarak dinlenilmesini talep etti.

Ayrıca Sevgi Erenol'un avukatı Vural Ergül, Kanada'da bulunan Tuncay Güney'in Skype bağlantısı yapılması suretiyle hazır bulunduğunu ifade ederek Güney'in tanık olarak dinlenilmesini talep etti.

Taleplerin ardından ise Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, talepler ile ilgili duruşma savcısının görüşünü sordu. Duruşma Savcısı Murat Dalkuş ise mevcut delil durumu ve 11 Ocak 2013 tarihinde alınan ara karar gereğince tüm taleplerin reddedilmesini istedi. Duruşmaya öğle arası verildi.


Duruşmaya verilen aranın ardından mahkeme heyeti tanık dinleme taleplerini reddetti. Mahkeme heyeti, adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağı gerekçesiyle sanıkların tahliye talebini de reddederek duruşmayı 11 Mart'a erteledi. Mahkeme ayrıca Sanık Fatih Hilmioğlu'nun hayati tehlikesinin olup olmadığının tespitine yönelik rapor düzenlenmesi için Adli Tıp Kurumu'ndan rapor alınmasına karar verdi.

DURUŞMA GÜNLÜĞÜ...

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 67'si tutuklu 275 sanıklı ''Ergenekon'' davasının 275. duruşması başladı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya Emekli Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, gazeteci Tuncay Özkan ve emekli orgeneraller Hurşit Tolon ve Hasan Iğsız'ın da aralarında bulunduğu 38 tutuklu sanık katıldı.

“10 DAKİKALIK YOLU 3 SAATTE GELDİK”
Duruşmada CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ve Tuncay Özkan’ında aralarında bulunduğu 52 tutuklu sanık hazır bulundu. Duruşmanın başlamasından önce salonda bulunan CHP milletvekilleri ile jandarma görevlileri arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı. Duruşma öncesinde avukatlar bölümüne oturmak isteyen CHP Milletvekili Umut Oran ile jandarma görevlileri tartıştı. Oran, uzun uğraşlar sonucunda avukatlar bölümüne oturdu.Tartışma sırasında Oran jandarma görevlilerine “ 10 dakikalık yolu 3 saatte geldik. Neden o tarafa geçemiyoruz. Mültecimiyiz biz” dedi.

“4. YARGI PAKETİNDEN 5. YARGI PAKETİ ÇIKACAK”
Sanıklar salona girerken bazı izleyiciler sanıkları alkışlarken bazı izleyiciler ise alkış yapmayın salondan atılırız diyerek alkışlamanın yapılmamasını istediler. Sanıklardan İlker Başbuğ, Mehmet Haberal, Mustafa Balbay ile Tuncay Özkan içeri girdiğinde bütün izleyiciler ayağa kalktı. Alkışlarla karşılanan sanıklar izleyicileri el sallayarak selamladı. Duruşmanın başlamasından önce sanık Tuncay Özkan seyircilere dönerek, “Vicdanın sembolü oldunuz. Vicdanı bu vicdansızlara öğretin. Yedi düvele öğrettiniz bunlara da öğretin.”dedi. Mustafa Balbay ise, “4. yargı paketinde neyin çıkacağını biliyorum. 5. Yargı paketi çıkacak. Hukuku matruşkaya çevirdiler. İnanmayın” diye seyircilere bağırdı.

Daha sonra heyet duruşma salonuna geldi. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, seyircileri ‘sessiz olmaları’ konusunda uyardı. Başkan Özese, davaya gelen yazılarla ilgili taraflara bugün söz verileceğini söyledi. Sanık avukatları yoklaması sırasında İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer, Genelkurmay eski Başkanı Işık Koşaner, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Metin Ataç, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aydoğan Babaoğlu ve eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Atilla Işık'ın duruşmada hazır olduklarını, tanık olarak dinlenmelerini istedi. Bu dört komutanda Temmuz 2011’de görevlerinden istifa etmişti. Ayrıca Sevgi Erenol'un avukatı Vural Ergül, Kanada'da bulunan Tuncay Güney'in Skype bağlantısı yapılması suretiyle hazır bulunduğunu ifade ederek Güney'in tanık olarak dinlenilmesini talep etti.


  http://www.radikal.com.tr/112183211218323

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BU DAVA İNANÇ MESELESİ DEĞİL SANIKLAR DELİLLERİ SANIKLAR BİLE KABUL EDİYOR - Germiyen

  Dava uzun sürüyor diye şikeyet edenler sona yaklaşınca davayı uzatmak için daha önce dile getirebilecekleri istekleri sıralamaya başladılar. Ne o dava sonuçlanacak diye mi korktunuz?

  ... - diğer yaşam formu

  bu davaya, dolandirici, ceteci, tecavüzcü ve pkk lilarin yaptiklari tanikliklariyla inananlari ikna etmek icin yine tecavüzcü, dolandirici, pkk li tanik getirmek gerekir. Yoksa birbirinizin tanikliginiza 'Allah birdir'deseniz inanmazlar...

  KOL KIRILIR YEN İÇİNDE KALIR GELENEĞİ - m.rozbilen

  Koca koca paşa dediğimiz generaller.Açık açık elde birçok delil,belge ve döküman varken adamın gözünün içine baka baka inkar etmelerini,yalandan kimsenin ölmediğinin ispatıdır.Daha o makama gelmiş birinin, mahkeme huzurunda şunu şunun için yaptım dediğini duymadım.Bir insan, doğruluğuna inanıyorsa,yasa dışı da olsa yaptığının arkasında durma cesaretini gösteremiyorsa korkaktır.Eğer bir suç örgütü değilseniz inandığınız dava için savunma yapabiliyorsanız itibar kazanırsınız.Yalanlayarak inkar ederek değil.Madem inkar ediyorsunuz, yaptıklarınızın suçtan öte çok kötü şeyler olduğuna da inanıyorsunuz demektir.O zaman sormak istiyoruz:Neden yaptınız? Birbirinizi birbirinize tanık göstererek inandırıcı olamazsınız.Zira daha birinizin diğerinin aleyhine tanıklık yaptığını duymadık,görmedik.Kol kırılır yen içinde kalır zihniyeti yasa dışı işlerinizin gizli kalmasını engelleyemez.Açıkça darbeye teşebbüs'ü bile bunca belgeye rağmen jenerik senaryo diye yutturmaya kalkmanız hepimizi salak yerine koymanız anlamına gelir.Biz ülkenin şu menfaatı için buna teşebbüs ettik deseydiniz daha saygın olurdunuz.Birbirinizin tanıklığına şahsen, haşa "Allah birdir" deseniz de inanmıyorum.