'Işık' tercihi indirim kazandırıyor

Işık Üniversitesi ilk kurulduğunda mühendislik bölümlerinin ağırlıkta olduğu bir üniversiteydi. Aradan 11 yıl geçti. Özellikle son üç yılda üniversite sosyal bilimlerde de büyük bir gelişme gösterdi. Üniversite, 11 yılda öğretim üyesi başına...
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Işık Üniversitesi ilk kurulduğunda mühendislik bölümlerinin ağırlıkta olduğu bir üniversiteydi. Aradan 11 yıl geçti. Özellikle son üç yılda üniversite sosyal bilimlerde de büyük bir gelişme gösterdi. Üniversite, 11 yılda öğretim üyesi başına en fazla bilimsel yayının yapıldığı ikinci kurum oldu. 2007-2008 akademik yılında üniversitede Güzel Sanatlar Fakültesi'yle, İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü de eğitime başlıyor. Üniversitenin projelerini rektör Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu'yla konuştuk:
Bu sene eğitime başlayacak yeni bölümler neler?
Dört tane fakültemiz var. Bunlar, Mühendislik, İktisadi ve İdari Bilimler, Fen-Edebiyat ve Güzel Sanatlar. Güzel Sanatlar fakültemiz yeni kuruldu. İlk öğrencilerini 2007-2008 akademik yılında almaya başlayacak. Tüm fakültelerimiz Şile kampüsümüzde. Ancak Güzel Sanatlar Fakültesi Maslak'ta olacak. Fakültede, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Görsel Sanatlar, Grafik Sanatlar ve Grafik Tasarım, İç Mimarlık, Moda ve Tekstil Tasarımı bölümleri olacak. Ayrıca Fen Edebiyat Fakültesi'nin bünyesinde 2007-2008'de Eşit Ağırlık puan türünde öğrenci almaya başlayacak yeni bir bölüm kurduk: İnsan ve Toplum Bilimleri.
ABD'de çalışma imkânı
Yurtdışındaki üniversitelerle akademik işbirliğiniz ne düzeyde?
New York Eyalet Üniversitesi'yle (SUNY) yapmış olduğumuz ortak bir diploma programı var. Yazılım Mühendisliği'nde okuyan öğrencilerimiz hem Işık'tan Hem'de SUNY'den diploma alıyor. Mezun olduktan sonra bir yıl ABD'de çalışma imkânları var. Yürüttüğümüz Avrupa Birliği ve TÜBİTAK projelerimiz bulunuyor. AB Eğitim ve Gençlik Programı Erasmus projesinin bir parçasıyız. Bu kapsamda öğrencilerimizi yurtdışına gönderiyoruz. Yurtdışından öğrenci kabulüne önümüzdeki dönem başlayacağız. Avrupa Üniversiteler Birliği'ne üyeyiz.
Öğrencilere sunduğunuz yurt ve burs olanaklarını neler?
Yaklaşık 1600 öğrencimizin dörtte biri burslu okuyor. Bu sene Işık Üniversitesi'ni ilk beş tercihi arasında yazanlara yüzde 25 indirim uygulayacağız. Eğer öğrenciler kendi sınıflarının başarı sıralamasında yüzde 1 ila 3'lük dilimleri arasındaysa onlara da yüzde 50-75 oranında burs veriyoruz. 100 kadar öğrenci çalışma karşılığı burs alıyor. Ayrıca 1270 yatak kapasiteli yurtlarımız var. Öğrencilerin yarısı yurtlarda kalıyor.
Üniversitenizin en fazla tercih edilen bölümleri neler?
En fazla tercih edilen bölümler mühendislik, enformasyon teknolojileri, yönetim bilişim sistemleri. Bilgisayar, işletme ve endüstri mühendisliğinin kesiştiği alanlara yönelik tercihler de giderek artıyor. Ayrıca yeni açtığımız insan ve toplum bilimleri bölümünün de çekici hale geleceğini düşünüyoruz.