Işıkara'nın da kasetleri var!

Eski Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, 17 Ağustos 1999 depremi öncesi ve sonrası yaşadıklarını yazdığı 'Depremden Kalan Anılar' başlıklı kitabını tanıttı.

İSTANBUL - Eski Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, 17 Ağustos 1999 depremi öncesi ve sonrası yaşadıklarını yazdığı 'Depremden Kalan Anılar' başlıklı kitabını tanıttı.
23. İstanbul Kitap Fuarı'nın yapıldığı TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında Prof. Dr. Işıkara, "Depremden sonra öyle şeyler yaşadım ki bu yaşadıklarımın bir şekilde vatandaşlarla paylaşılması düşüncesi vardı" dedi. Işıkara, depremden sonra yaşadıklarını düzenli olarak teybe kaydetmeye başladığını, gazeteci Nazire Kalkan'ın da kendisiyle röportajlar yaparak kitabı hazırladığını belirtti. 17 Ağustos gecesi görevden alınmak istenmesi, yetkililerle aralarında geçen görüşmeler gibi pek çok anısının kitapta yer aldığını ifade eden Prof. Dr. Işıkara, "İyi bir afet yönetimi oluşturmayan toplumlar, afet zararlarının engellenmesinde de başarılı olamazlar. Şunu ısrarla söylüyorum, İstanbul'daki yapı stokunu değiştirmek mümkün değil. Ama depremde nasıl davranacağını bilen eğitimli insanlar oluşturmak, muhtemel Marmara Depremi'ndeki hasarı en aza indirebilir" diye konuştu.