Işıklı'ya firardayken Evcil mi yardım etti?

İşadamı Nesim Malki'nin öldürülmesinde tetikçilik yaptığı iddiasıyla aranırken cinayetten 12 yıl sonra önceki gün polise teslim olan Oğuz Işıklı'ya firardayken 'azmettirici' Erol Evcil'in sürekli para verdiği iddia edildi.

BURSA - İşadamı Nesim Malki'nin öldürülmesinde tetikçilik yaptığı iddiasıyla aranırken cinayetten 12 yıl sonra önceki gün polise teslim olan Oğuz Işıklı'ya firardayken 'azmettirici' Erol Evcil'in sürekli para verdiği iddia edildi. Işıklı hakkında açılması gereken 'suç örgütü kurmak', 'gasp' ve 'ruhsatsız silah taşımak' suçlarının zamanaşımına uğradığı belirtildi.
Bursa'da 22 Kasım 1995'te meydana gelen Malki'nin cinayetinin polise teslim olan 'tetikçi zanlısı' Işıklı'nın sorgusu sürüyor. Işıklı'nın firarda olduğu 12 yıl içerisinde parasal ihtiyacını cinayetin 'azmettiricisi' olarak yargılanan Erol Evcil'in karşıladığına
ilişkin telefon kayıtları bulunduğu ileri sürüldü.
Telefon kayıtlarına göre, Erol Evcil'in İran'da olduğu sanılan Işıklı'ya gönderilmesi için eniştesi Fırat Ardıç'a çeşitli defalarda para verdiği, bu paranın da ağabeyi Zeki Işıklı aracılığıyla Işıklı'ya ulaştığı iddia edildi. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca Işıklı hakkında, firarda olduğu için dava açılmayan 'çıkar amaçlı suç örgütü kurmak', 'gasp' ve 'ruhsatsız silah taşımak' gibi suçların zamanaşımına uğradığı için düşeceği belirtildi. Böylece Işıklı'nın sadece 'adam öldürmek' suçundan yargılanıp, suçlu bulunması halinde 'Rahşan Affı' diye bilinen Şartla Salıverme Yasası'ndan da yararlanacağı öğrenildi.
Tutuklanarak cezaevine konuldu
Poliste susma hakkını kullanan Işıklı, nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı. Işıklı'nın avukatı Veysel Aşkın, müvekkilinin nöbetçi mahkemede ifadesini verdiğini söyledi. Aşkın, "Işıklı ifadesinde, operasyonun yapıldığı ve gözaltıların başladığı dönemlerde yurtdışında olduğunu söyledi. Hakkındaki suçlamaları kabul etmedi" dedi. (dha, aa)