İsim yasakları yıllar önce delinmiş

İsim yasakları yıllar önce delinmiş
İsim yasakları yıllar önce delinmiş

Hilvan da yaşayan Yunus Toprak, kızının adını Kürdistan koymuş, uzun mücadalenin ardından Yargıtay bu ismi onamıştı.

Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Türkiye ’de ‘Kürdistan’ isminin ilk kez Hakkâari’de 1966 yılında nüfusa kaydedildiği ortaya çıktı. Kürtçe isimlerle ilgili alfabede bulunmayan ‘w, x, q’ harfleriyle ilgili yasağın da 1997 yılında delindiği öğrenildi. 1997 yılında Hasan Buran, kızını ‘Clara Xazal’ ismiyle nüfusa kaydettirdi.
Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde yaşayan Yunus ve Elif Toprak çiftinin 1,5 yaşındaki kız çocuklarına verdikleri ‘Kürdistan’ ismi, Hilvan Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından çocuğu ve toplumu rencide edeceği gerekçesiyle ‘Helin’ olarak değiştirilmişti. Toprak çiftinin temyiz ettiği dava sonunda Yargıtay 18’inci Hukuk Dairesi, ‘isim verme hakkının anne ve babaya ait olduğunu’ belirterek yerel mahkemenin kararını bozup, ‘Kürdistan’ adının kullanılabileceğine karar vermişti. 2011 yılında dava konusu olan ‘Kürdistan’ isminin ilk olarak 1966 yılında nüfus kayıtlarına girdiği ortaya çıktı. 1966 yılında Kaya ailesi Hakkari’de kızlarını Kürdüstan ismiyle nüfusa kaydettirdi. Kürdüstan Kaya’nın, 21 Mayıs 1984’te doğum sırasında yaşamını yitirdiği öğrenildi.
Xazal yasağı deldi
Kürtçe isimlerle ilgili, alfabede bulunmayan ‘w, x ve q’ harfleriyle ilgili yasağın da ilk kez 1997 yılında delindiği ortaya çıktı. Buran çifti, 15 Mayıs 1996’da doğan kızının adını ‘Clara Xazal’ koymak için hukuk mücadelesi verdi. Malatya’da nüfus müdürlüğüne giden baba Hasan Buran, çocuğunun isminin Clara Xazal olarak kaydedilmesini istedi. Nüfus görevlileri isimlerden birinin Alman, diğerinin ise ‘bilinmeyen bir dilde’ olduğunu belirterek kaydedemeyeceklerini ifade etti. Bunun üzerine Hasan Buran, kaymakamlık aracılığıyla İçişleri Bakanlığı’na başvurdu. Bakanlık ise Clara isminin verilebileceğini ancak Xazal isminin verilmeyeceğini bildirdi. O dönemde Malatya’da İnsan Hakları Derneği Şube Başkanı olan Hasan Buran, kaymakamlık görevlilerine ‘Almanca ismin kaydedilmesine izin verilip, Kürtçe ismin kaydedilmesine izin verilmemesinin nedenini’ sordu ancak yanıt alamadı. Ardından idare mahkemesine başvuran Hasan Buran, kaymakamlığın ‘ret’ yazısını yargıya taşıdı. İdare mahkemesinin “Kaymakamın isim kaydetme konusunda yetkisinin olmadığına” ilişkin karar vermesi üzerine Hasan Buran, Clara Xazal ismini 1997 yılında nüfusa kaydettirdi. Daha sonra çocuklarına Türkçe alfabede var olmayan harflerin yer aldığı isim koymak isteyen başka aileler de bu durumu mahkemeye emsal olarak sundu. Ancak mahkemelerden benzer durumlarla ilgili olumlu yanıt çıkmadı. Mahkeme kararıyla ‘w, x, q’ yasağı fiili olarak delinmiş oldu.