İşin erbabı, turizmi övdü

Dünyanın üçüncü, Avrupa'nın ikinci büyük tur operatörü olan ve Türkiye'ye, Avrupa'dan en fazla turist getiren Thomas Cook'un Ceo'su Manny Fontenla, Türkiye'nin, hem tanıtıma en az bütçe ayıran hem de sektörde...

LATİF SANSÜR
İZMİR - Dünyanın üçüncü, Avrupa'nın ikinci büyük tur operatörü olan ve Türkiye'ye, Avrupa'dan en fazla turist getiren Thomas Cook'un Ceo'su Manny Fontenla, Türkiye'nin, hem tanıtıma en az bütçe ayıran hem de sektörde en hızlı gelişip büyüyen ülke olduğunu açıkladı. Kuşadası'na yapılan terör saldırısı sonrası ilçeye gelerek turizmcilere destek mesajı veren Fontenla, turizm devlerinden İspanya yüzde 7.7, Yunanistan yüzde 5.1 gerilerken, Türkiye'nin turist sayısını yüzde 4 artırarak sürekli gelişen bir pazar olduğunu belirtti.
Fontenla, "İngiltere pazarına bakıldığında, en fazla gelişen ülke Türkiye. Onu Mısır ve Bulgaristan izliyor. Türkiye geçen yıla göre yüzde 46 büyüdü. Terör olaylarının İngiliz halkını tehdit edeceğine inanmıyorum. Artık dünyanın her yerinde bu olayları yaşıyoruz. İngiltere pazarından bakıldığında Türkiye lider" dedi.
'Altyapıya dikkat'
Fontenla, eksikleri ve önerilerini de şöyle sıraladı: "Turistin ilk ve son gördüğü ülkenin havalimanı ve yollardır. Dolaysıyla Türkiye altyapısını biraz daha geliştirmeli, iyileştirmeli. Yıllardır servis verdiği için artık yorgunlaşmaya başlayan bazı bölgelerdeki otellerin bakım ve onarıma ihtiyacı var. Golf, sağlık merkezleri gibi aktiviteler biraz daha iyileştirilmeli.
Diğer turizm ülkelerinin hükümetleri, Türkiye'den çok daha dinamik ve tanıtıma çok daha fazla bütçe ayırıyor ve doğru yerlerde kullanıyor. Türkiye'nin turizm gelirleri her geçen gün artıyor. Bu girdilerin turizmde büyümeyi sağlaması, tanıtım için kullanılması gerekir. Turizme Türkiye' den daha az bütçe ayıran başka ülke tanımıyorum."


    http://www.radikal.com.tr/7553447553440

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.