İşin sırrı vaktinde müdahale

Her yaz Antalya ve çevresinin korkulu rüyası olan orman yangınları, profesyonel bir çalışmayla bu yıl en az zararla atlatıldı. 2003 yılı yaz mevsiminde Antalya ve çevresinde meydana gelen 100 orman yangınında 700 hektar ormanlık alan kül olurken, bu yaz meydana gelen 126 orman yangınında 395 hektar yandı.
Haber: İBRAHİM LALELİ / Arşivi

ANTALYA - Her yaz Antalya ve çevresinin korkulu rüyası olan orman yangınları, profesyonel bir çalışmayla bu yıl en az zararla atlatıldı. 2003 yılı yaz mevsiminde Antalya ve çevresinde meydana gelen 100 orman yangınında 700 hektar ormanlık alan kül olurken, bu yaz meydana gelen 126 orman yangınında 395 hektar yandı.
Bir başka deyişle, geçen yıl her yangında ortalama yedi hektar ormanlık alan yanarken, bu yıl yangın sayısı artmasına rağmen, ortalama yanan alan üç hektara indi.
Antalya Orman Bölge Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu, geçen yıla nazaran yangın sayısında artış olmasının nedeninin dikkatsizlik ve kundaklama olduğunu söyledi. Kurtulmuşlu, yangın sayısındaki artışa oranla yanan alanın azalma nedeninin, profesyonel bir ekip çalışması ve yangına zamanında müdahale olduğunu ifade etti.
1000 orman işçisi, 1000 civarında idari personel, iki C-130 yangın müdahale uçağı ve iki helikopterle yangınlara müdahale ettiklerini beliren Kurtulmuşlu, "Ekibimiz her türlü yangına müdahale için eğitildi. Vatandaş da Alo 177 hattına çok duyarlı. En ufak bir dumanda arayıp, bilgi veriyorlar. Bu da bizim yangına zamanında müdahale etmemize yardımcı oluyor" dedi.
Bu yılki en büyük iki yangının Serik ve Kaş'ta meydana geldiğini ve büyük zarar verdiğini kaydeden Kurtulmuşlu, şunları söyledi: "Geçen yıl Serik, Kumluca ve Döşemealtı'nda çıkan üç yangını kontrolde çok zorlanmıştık. Nedeni kötü hava koşulları ve rüzgârdı. Bu yıl şansımız iyi gitti ve hava koşulları lehimize işledi. Mücadele artarak sürecek. En önemli engeli atlatmak üzereyiz, halkımız bilinçleniyor."