İskelede göz göre göre ölüm

İskelede göz göre göre ölüm
İskelede göz göre göre ölüm
Barbaros Hayrettinpaşa İskelesi'nde vapurdan inerken denize düşen yolcunun denize düşme anı güvenlik kamerasına yansıdı.

Görüntülerde denize düştükten sonra görevlilerin kurtarmaya çalıştığı yolcu vapurla iskele arasında oluşan akıntıya kapılarak sulara gömülüyor. Deniz polisi bu görüntülerin kaydedilmesinden yaklaşık 1 saat sonra talihsiz işçinin cesedini denizden çıkardı.

11 OCAK TARİHİNDE YAŞANDI

Beşiktaş 'taki Barbaros Hayrettinpaşa İskelesi'nde 11 Ocak'ta meydana gelen olay, vapurun güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde vapur iskeleye yanaştıktan sonra görevliler halat atarak sürme iskele verdiler. Daha sonra görevliler tarafından kırmızı güvenlik şeridi açılınca yolcular inmeye başladı. Bu sırada bazı yolcular sürme iskeleyi kullanırken bazıları ise boşluktan geçmeye başladı.

PLATFORMU ES GEÇİP İSKELEYE ATLAYINCA

Birkaç dakika sonra sürme iskele yerine boşluktan geçmeye çalışan Haydar Kayır, ayağının kaymasıyla vapurla iskele arasına düştü. Kayır'ın düştüğünü gören iskele ve vapur görevlileri yardıma koştu. Su üzerinde yardım bekleyen Kayır'a halat attılar.

HALATA TUTUNDU AMA...

Kayır'ın halatı tutarak su üzerinde kalmasını sağladılar. Bu sırada kaptan makineyi çalıştırarak mesafeyi açmak istedi. Vapur yaklaşık 2-3 metre açıldı. Bu sırada can havliyle halata tutunan yolcu, makinenin oluşturduğu girdapla sulara gömüldü. 

Ümit TÜRK - Hasan YILDIRIM / DHA

 

 


  http://www.radikal.com.tr/111702211170229

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bahriye'li - istanbulia

  Askerliğimi bahriyeli olarak 14 ay GABYA SINIFI fıraketyde yapmış biri olarak iskeleden Gemi bağlanma (Aborda) ayrılma (Avare) işlemlerini yüzü geçik yapmışızdır.Bu videoyu izledim ve tecrübeli olarak gözüme hemen hatalar ilişti. yetkililere sesleniyorum bu tip gemileri bırakınız yeni tip gemileri almalılar zira yeni tip gemilerde iskele sorunu yok! çünkü gemi yanaştıktan sonra bağlandıktan sonra kapılar açıkılıyor ve iskele tehlikesizce geçmeye müsait ancak eski tip bu kazadaki gibi gemiler tehlike saçıyor çünkü yolcularımızda bilinçsiz olduğundan gemi daha yanaşmadan bağlanmadan tam emniyet sağlanmadan iskeleden atlıyor ve ölüme davetiye çıkartıyor .İBB nin bu gemileri seferlerden kaldırması gerekir. 01.45 ten itibaren kamera gözüken Halatçı abi bilmeyerek ölüme gönderdi çünkü ne yapacağını bilmedi gemi açılırken halat geriliyor ve Halatı fora (çıkarırken )ederken halat Babaya(halatın sarıldığı)takılıyor ve halat bir anda gerginleşince ölen amcada gerginleşen ipe tutunamıyor.Can simidininde bir ipi kendinizde kalacak şekilde denize düşen adama atılması gerekiyor amca can simidini tutunca atan kişinin kendine hemen çekmesi gerekiyordu yazık olmuş ölen adama.

  Avrupalilsamisiz... - akropol

  Bir kisi dahi ( yuzme bilen ) atlayip adamcagiza yardim etmiyor. Bireycilik. 12 Eylul, Ozal ve Erdogan silsilesinin sonucu: Utanc!!!!

  Yanli$ Yorumlami$im! - ankakusu4

  Bu haber gecen hafta ciktiginda, bu adamin "vapur daha iskeleye yana$madan atlamaya te$ebbus ederek du$tugunu" zannedip ona gore bir yorum yazmi$tim. Cunku haber aynen o $ekilde verilmi$ti: adam vapur daha iskeleye yanasmadan atlamaya cali$ti ve denize du$tu. Halbuki goruntuler gosteriyor ki adamcagizin HICBIR kusuru yok. Video'yu dikkatle izlerseniz atlamaya cali$an bir adam da yok. Vapur yana$mi$. Yolcular sirayla iniyor. Denize dusen adamin da hic acelesi yok. Sakin sakin ancak dalgin bir $ekilde KAPKARA tahtaya basacagi yerde bosluga basmis. Atlama te$ebbusu bile yok. ABD'de olsa o platform turuncuya boyanir, platformun olmadigi yerler zincirle gerilir, platformun iskele ve vapur taraflarina da yine turuncu onlukler giymi$ gorevliler yerlestirilirdi. Bu kazada yuzde yuz IDO suclu. Alin size Turkiye'de insan caninin ne kadar degersiz oldugunu gosteren bir ornek daha. Hadi diyelim ki adam dustu. Kurtarma rezaletini nasil aciklayacaksiniz? O adami vapurun kaptani istemeyerek de olsa oldurdu. Tornistan yaparken olusan dalgalar adami aldi goturdu. Ustelik tornistan sirasinda adamin tuttugu ipin bir ucuda hala vapurda tutuluyor ip gerildikce zaten bacak kalinliginda olan halati adam daha fazla tutamiyor. "$animiza yaki$ir $ekilde" tam bir rezalet! Cok yazik!

  ... - r11

  Motoru çalıştıran kaptan hakkında derhal dava açılmalı...motorun yarattığı akıntı olmasa kurtarılabilecekti, bunu nasıl düşünemez o gemiyi idare eden zat merak ediyorum...

  Vapur yanaşmadan korkulukları kaldırmayın. - pekmez_2042

  Her defasında dikkatimi çekiyor,neredeyse 25 metre kala o profil korkuluklar kaldırılıyor. vapur ufak bir fren yapsa o araya düşmek işten değil. Siz her türlü önlemi almadan olanlara kaza diyemezsiniz.Girdap, can simidi gecikmesi..ekibin acil duruma haazır olmayışı..Türkiye fotografları. yazık oluyor çok kolay ölüyoruz.

  ... - hasbhasb

  İşte bize verilen değer bu kadar. Vergiyi tonla almayı bilen sırtı pek devlet büyüklerimiz, iyi izlesin bu videoyu!

  Kurtarma Rezaleti - acipayamli2

  Gene tam bir kurtarma rezaleti yaşanmış. Bir kere videoyu dikkatli izlerseniz, aslında adamın boşluktan inmeye çalışmadığını, dalgınlıkla ıskaladığını son anda tutunmak isterken yağmurda ıslandan tahta iskeleden kaydığını görebilirsiniz. İDO belki de daha modern bir iskele kullansaydı bu olay hiç olmayacaktı. İkincisi, adam denizdeyken tam güç motora gaz vermenin mantığı nerede? Son olarak da iple kurtarmaya çalışacaklarına doğrudan can simidi atmaları gerekirdi. Can simidi neredeyse 1 dakika sonra ortaya çıkıyor ve atmakta tereddüt ediyor, adam suya kapılınca arkasından atıyor. Kısaca göz göre göre ölmüş adam, gerçi insan hayatı o seyyar iskeleden, mürettabatıne eğitiminden daha ucuz nasıl olsa.