İşkence davasında acı veren tanıklık

İşkence davasında acı veren tanıklık
İşkence davasında acı veren tanıklık

Engin Çeber'in ölüme götürüldüğü anlar güvenlik kameralarına da yansımıştı.

Metris Cezaevi'nde öldürülen Engin Çeber'in koğuş arkadaşları infaz koruma memurlarının uyguladığı şiddeti anlattı
İSTANBUL - Metris Çezaevi’nde işkence sonucu öldürülen Engin Çeber’le ilgili açılan davanın yedinci duruşması yapıldı. Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya duruşmaya 6 tutuklu sanık ve tutuksuz 15 sanık katıldı. Tarafların avukatları da hazır bulundu. 5 tanık dinlendi.


"ÖLÜM HABERİ GELDİ"

Duruşmada tanık olarak dinlenen ve Çeber ile aynı koğuşta kaldığı bildirilen Murat Gevrek, Eylül ayında Çeber’in koğuşa geldiğinde Çeber’in yorgun ve halsiz olduğunu söyledi. Çeber’in üzerindeki elbiselerinin ıslak olduğunu dile getiren Gevrek, ‘’Çeber bize “Bizi gözaltına alındıktan sonra dövdüler. Askerlerden de dayak yedik" dedi. Oturarak sayım verdiği için dayak yemişti. Yemek yemiyordu halsizdi sarı sarı kusuyordu’’ dedi. Çeber’in kendilerine prensip gereği sayım sırasında ayakta olmayı kabul etmediğini söylediğini anlatan Gevrek, Çeber’e neden ayakta sayıma katılmadığını sorduklarını, kendisin de DHKP-C’li olarak ayakta sayım vermediklerini anlattığını belirtti. Olayın yaşandığı gün Çeber’in yine ayağa kalkmadığını. Bunun üzerine infaz memurlarının Çeber’i dövmeye başladığını ileri süren Gevrek, “Olayın başlamasının ardından memurlar kendilerini yukarıya gönderdi. ‘’Çeber’i iki dakikada komposto ettiler. Bahçede dövdüler kendisini ama ben görmedim. Revire gönderildi ardından hastaneye gönderildi. Ve ölüm haberi geldi" diye konuştu

"İKİ GÜN YEMEK YEMEDİ"

Tanık olarak dinlenen Gıyaseddin Şakiroğlu ise Çeber’in koğuşa geldiğinde kustuğunu ve halsiz olduğunu anlattı. Olayın yaşandığı gün memurların kendilerini yukarı çıkardıklarını ifade eden Şakiroğlu, olay sırasında söylendiği iddia edilen ‘’Sayım için ayağa kalkmayanlar bu şekilde cezalandırılacaktır’’ sözünün tutuklu sanık Fuat Karaosmanoğlu tarafından söylendiği ileri sürerek, Karaosmanoğlu’nu teşhis etti. Tanık Ahmet Aksu ise, “Sayıma kalkmadı Çeber, birkaç kişi vurmaya başladı. Nefes alamadı, revire götürdük. Hastaneden ölüm haberi geldi" dedi. Olay olmadan önce Çeber’in kendisine bir mektup verdiğini ve mektubu ayakkabısının içerisine sakladığını dile getiren Aksu, ‘’Güvenlik nedeniyle mektubu saklamak zorundaydım. Zaten mektubu daha sonra savcılığa verdim’’ diye konuştu. Tanık Rasim İltaş da, kendisinin de aynı koğuşta kaldığını belirterek, Çeber’in koğuşa geldiği zaman üzerinde morluklar görmediğini, bir iki gün yemek yemediğini ve sayımlara kalkmadığını söyledi.

"BAŞINDA YARA VARDI"

İstanbul Barosu İnsan Hakları Merkezi Yöneticisi olduğu bildirilen avukat Ömer Kavilli ise Çeber ve arkadaşlaşarının gözaltına alındığı gün İstinye Şehit Muhsin Bodur Karakoluna çağrıldığını hatırlattı. Karakola gittiğinde gözaltına alınanlardan bir kadının yerde yattığını ileri süren Kavilli, polis memurlarının agresif davranışlarının olduğunu, kendisinin ise polisleri yatıştırmaya çalıştığını ileri sürdü.
Kavilli, polislerin kendisine hitap şeklinin kötü olduğunu, onları uyardığını, her şeyin tutanağını tutacağını söylemesinin ardından polislerin yatıştığını söyledi. Kavilli, "’Bir polis memuru, nezarethanede gözaltına alınanların slogan atması üzerine onlara dönerek orta parmak işareti yaptı. İnsan olarak utandım. Yatıştırıcı olmaya çalıştım. Nezarethanede Çeber’i de gördüm. Başında yara vardı. Orada şiddete uğrayıp uğramadığını bilmiyorum" şeklinde konuştu.

ABLA, SANIĞIN YÜZÜNE TÜKÜRDÜ

Duruşmaya ara verilmesinin ardından devam edilen duruşmada mahkeme heyeti tutuklu sanıkların tahliyelerinin reddine, Tuncay Özkan ve Adil Serdar Saçan’ın Çeber ile aynı koğuşta kalmadıkları gerekçesiyle tanık olarak dinlenmelerinin reddine, diğer tanıkların dinlenmesine ve bilirkişi raporları incelenmesi için taraflara süre verilmesine karar verdi. Dava 5 Eylül 2009 tarihine ertelendi.
Duruşma çıkışı Engin Çeber’in ablası tutuklu sanıklardan Selahattin Apaydın’ın yüzüne tükürerek, "Benim kardeşim toprağın altında sende bayramı cezaevinde geçireceksin’’ diyerek tepki gösterdi. Salonda çıkan Çeber’in adliye koridorunda tutuksuz sanıklardan Murat İşler’e ‘’Benim babam da askerdi ama senin gibi değil’’ diyerek sinir krizi geçirdi. Bu arada duruşmaya Uluslararası Af Örgütün adına iki gözlemci izledi. Duruşmanın ardında Adliye önünde gazetecilere açıklama yapan Engin Çeber’in avukatı Taylan Tanay, duruşmada yaşananları kısaca anlattı. Taylan "Davanın sanıklarının hapishanede rahat davranıyorlar. Bu ayrıcalık nedenini öğrenmek için gerekli yerlere müracaatta bulunduk. İşkencenin ortadan kalkmasını istiyoruz. Hasta tutukluların serbest bırakılmasını istiyoruz’’ diye konuştu. Bu arada duruşmanın görüldüğü esnada adliye önünde bir grup Çeber’e destek gösterisinde bulundu. (dha)