İşkence 'hafiflemedi'

Gözaltında ölen sendikacı Süleyman Yeter'in de aralarında bulunduğu 15 kişiye işkence suçundan yargılanan dört sanığa verilen ve sonra da ertelenen 11 ay 20'şer günlük hapis cezası, Yargıtay'ca bozuldu.

İSTANBUL - Gözaltında ölen sendikacı Süleyman Yeter'in de aralarında bulunduğu 15 kişiye işkence suçundan yargılanan dört sanığa verilen ve sonra da ertelenen 11 ay 20'şer günlük hapis cezası, Yargıtay'ca bozuldu. Yargıtay, sanıkların mağdur sayısı kadar cezalandırılmasını istedi.
'Eksik ceza verildi'
Yargıtay 8. Ceza Dairesi, İstanbul 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nin her sanığın işkence ettiği sabit olan mağdur sayısınca cezalandırılması gerektiğini gözetmediğini ve sanıklara eksik ceza verdiğini belirtti. Kararda, mahkemenin her sanığa mağdur sayısı kadar ceza vermek yerine TCK'nın 80. maddesi uyarınca cezayı altıda bir oranında artırmakla yetindiği vurgulandı.
Yeniden yargılanacaklar
Sanıklardan Şahin Kaplan'ın beraatini onayan Yargıtay, dört sanık hakkındaki beraat kararını da sanıklar açısından zamanaşımı süresi dolduğu gerekçesiyle bozarak, yeniden yargılama yapılmadan haklarındaki davanın ortadan kaldırılmasına hükmetti.
Mağdur sayısı kadar cezalandırılması istenen dört sanık polisin yeniden yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.
7. Ağır Ceza Mahkemesi, 2 Aralık 2002'deki duruşmada dört sanığa önce bir yıl hapis cezası vermiş, sonra eylemin çok sayıda mağdur için tekrar edilmesini dikkate alarak cezayı TCK'nın 80. maddesi gereği 1 yıl ikişer ay ağır hapis cezasına çevirmişti.
Daha sonra ise 'iyi hal indirimi' uygulayan mahkeme, bu cezayı 11 ay 20'şer gün hapis ve iki ay 27'şer gün memuriyetten mene indirip,
'sanıkların, suçu bir daha işlemeyeceği kanaati oluştuğu' gerekçesiyle ertelemişti.
'Ceza asgari olmamalı'
Karara muhalif kalan üye hâkim Mehmet Uysal sanıkların işkence yaptığına dair deliller olduğunu vurgulayıp asgari miktardan fazla ceza verilmesi gerektiğini savunmuştu.