@ismailsaymaz

İşkence iddiasına 'halı saha' beraatı!

İşkence iddiasına 'halı saha' beraatı!
İşkence iddiasına 'halı saha' beraatı!
Testis patlamaya 'Halı sahada olmuştur' diye beraat verildi!
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Antalya’da, 2006 yılında bir çete operasyonunda gözaltına alınan iki kişinin, iddiaya göre emniyette testisleri sıkıldı; içlerinden birinin testisi patladı. Üç yıllık soruşturma sonunda üç polise ‘işkence’ suçundan dava açıldı. Yargılama sırasında mahkeme, testisi patlayan mağdurun karakol aşamasında baskı altında verdiği “Halı saha maçında oldu” şeklindeki ifadesini dikkate aldı. Adi Tıp’ın “Sıkmayla değil, çarpmayla veya aletle olmuş olabilir” şeklindeki raporunu da ‘halı saha maçına’ yoran mahkeme, üç polis hakkında beraat kararı verdi.
Antalya’da, Murat Ali Özçini ve bir grup arkadaşı, 21 Şubat 2006’da organize suç örgütüne yönelik operasyonda gözaltına alındı. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü’ne getirilen iki arkadaş, daha sonra tutuklandı. Öçzini, üç ay sonra savcılığa dilekçe verip gözaltında işkence gördüğünü ve aletle testislerinin sıkılıp patlatıldığını açıkladı. Özçini’nin iddiasına göre; emniyette ilkin soyulduruldu ve yere battineye serilerek yatması istendi. Çıplak halde yatırıldıktan sonra bir polis üzerine oturdu. Bir diğeri de atletle testislerini sıktı. Sol testisi patlayan Özçini’den kan geldi. Bunun üzerine banyoyo götürülüp su sıkıldı. Özçini’den kan geldiğine tanık olanlardan biri de, birlekte yakalandığı Şenol Polatçı’ydı. Polatçı da, iddiaya göre, aynı işkenceden geçmişti: 

“Anadan doğma soyup battaniyeye yatırdılar ve ağzıma atlet bağladılar. Testislerimi on dakika kadar sıktılar, sonra duş odasına götürüp soğuk su tuttular. Ağzımda yaralanma olmuştu. Soğuk su tutulup köşede beklerken, Özçini’yi gördüm. Çıplaktı ve bacaklarının arasında kan vardı. Ben de ‘İyi ki böyle olmadım’ diye Allah’a şükrettim. Testislerimin bez parçasıyla mi çıplak elle mi sıkıldığını göremedim. Çünkü yatar vaziyetteydim, göremiyordum.”

Testiste 3 cm’lik yara
İki ayrı ifade üzerine savcılık Özçini’nin adli tabip raporlarını inceledi. Antalya Adli Tıp Şube Müdürlüğü’nün 21 Şubat 2006 tarihli raporunda, “Testis derisinde üç cm’lik, cilt altına inmiş ve kapsule kadar dayanmış kanamalı açık yara olduğu görüldü” yazdığı görüldü. Fakat rapora göre Özçini, muayene sırasında doktora bu yaranın “halı sahada top oynarken arkadaşıyla çarpışması sonucu meydana geldiğini ifade ettiği” belirtiliyordu. Ne var ki Özçini, korktuğu için doktora ve barodan gönderilen avukatlara “Halı saha maçında çarpıştık” dediğini vurguladı. Avukatlardan Hatice Can, Özçini ile emniyette görüştüğünü, “ancak odanın açık olan kapısının dışında güvenlik nedeniyle iki polisin bulunduğunu” belirtti. Avukat Burcu Kurt ise “dış görünüş itibarı ile bir işkence emaresine rastlamadığını” savundu. 

Bu tespit sonrasında Özçini ve Polatçı’ya teşhis işlemi yaptırıldı. İki mağdur; testislerini atletle sıkan polisin Bilal Özdal, su sıkanın Ayhan Yurt, üzerlerine oturanın da Hamdi Toker olduğunu ifade etti. Tam üç yıl sonra üç polise, ‘işkence’ suçunu ikişer kez işledikleri iddiasıyla Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Üç polis iddiaları reddederken, tanık olarak dinlenen Şuayip Arslan, mağdurlarla beraber gözaltına alındığını, yere battaniye serilip yatırılmak istenince karşı çıktığını ve polislerden birinin “Bak şimdi Şenol’a ne yapacağız, sana 10 katını yapacağız” dediğini ileri sürdü. Şenol Polatçı’nın testislerinin sıkıldığını, bunun da kendisine izletildiğini, sonra odaya Özçini’nin getirildiğini, bu sırada ses duyulmasın diye yüksek seste müzik açıldığını savundu. Arslan, banyoya götürüldüklerinde Özçini’den kan geldiğini da ekledi.

Halı sahada olmuştur!
Yargılama sırasında adli tabip Ömer Ak’ın ifadesi alındı. Ak, “testisteki yaranın sıkılmakla değil, vurma, çarpma, düşme veya kesici, delici bir aletle vurulması ya da çarpması sonucu olabileceğini” söyledi. Adli Tıp Kurumu da raporunda, “Yaranın tekme-yumruk ile vurulması sonucu meydana gelebileceği gibi sert ve künt bir cismin doğrudan havalesi sonucu da oluşabileceği, ancak tek başına sıkılmasıyla meydana gelmesinin tıbben pek mümkün görülmediği” yönünde rapor verdi. Mahkeme de, 15 Kasım 2013’te verdiği kararında, bu yaralanmanın işkence sonucunda olmadığını, Özçini’nin kollukta alınan ifadesinde, “yaranın futbol oynarken meydana geldiğini beyan ettiği” belirtilerek, beraate hükmedildi.