İşkence kararını siz verin!

İki çocuğa işkence yaptıkları iddia edilen dört polisin yargılandığı davada, işkence gördüğünü öne süren İ.A.'yı muayene eden...

KONYA - İki çocuğa işkence yaptıkları iddia edilen dört polisin yargılandığı davada, işkence gördüğünü öne süren İ.A.'yı muayene eden doktor Ersin Yaşar, çocuğun yüzündeki morlukların 'sadece bir tokat izi' olabileceğini belirterek, "Bunun işkence olup olmadığı hususunu, mahkemenin takdirine bırakıyorum" dedi.
1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, 11 yaşındaki İ.A., annesi M.A., babası B.A. ve avukatları Hakkı Ünalmış ile sanık avukatı Tülay Demir hazır bulundu. Duruşmaya, işkence gördüğünü iddia eden çocuklardan 10 yaşındaki B.K. ile tutuksuz yargılanan dört polis memuru katılmadı.
Mahkemede dinlenilen kulak burun boğaz uzmanı Opr. Dr. Ersin Yaşar, çocuklardan İ.A.'nın muayenesinde, sol yüzünde dört adet birbirine paralel 5 santimetre uzunluğunda morlukla üst dudağında şişlik tespit ettiğini söyledi. Yaşar, bu morlukların bir cisimle vurularak ya da tokat darbesiyle oluşabileceğini ifade etti.
Mahkeme Başkanı Ali Öztürk' ün, "Sizce bu morluklar işkence sonucu oluşmuş olabilir mi?" sorusu üzerine Yaşar, şunları söyledi: "Ben sadece baş bölgesine baktım ve gördüğümü rapora yazdım. Çocuğun yüzündeki morluklar sadece bir tokat izi şeklinde. Bunun, işkence olup olmadığı hususunu mahkemenin takdirine bırakıyorum. Vücudunun diğer bölümlerini ben incelemedim."
Ortopedi uzmanı doktor Halit Balevi ise İ.A.'nın muayenesinde bir ayağında şüpheli bir morartı olduğunu, bunun dışında vücudunun herhangi bir yerinde sorun olmadığını ifade etti. Çocuk doktoru Aytekin Kaymakçı, geçici rapora bakarak, İ.A.'ya üç gün iş göremez raporu verdiğini belirtti.
İ.A. ve B.K.'nın aileleri, çocuklarının 17 Eylül 2003'te para çaldıkları gerekçesiyle getirildikleri polis merkezinde işkence gördüğünü öne sürerek şikâyetçi olmuş, başkomiser Hasan A., polis memurları İsa A., Ziya Y. ve Hasan Y. hakkında 8 yıla kadar ağır hapis cezası ve memuriyetten men istemiyle dava açılmıştı.