'İşkence' katkılı su!

'İşkence' katkılı su!
'İşkence' katkılı su!
Polisin tazyikli suyuna katılan madde birinci derecede yanık nedeni. Doktorlara göre çok zararlı, hukukçulara göre 'işkence' yöntemi...

TOMA’lar günlerdir İstanbulluları tazyikli suyla püskürtülen kamuoyuna çok sayıda ‘sudan yanmış’ beden fotoğrafları yansıdı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun “Kimyasal değil, ilaçlı su. Vatandaş bu sulara alıştı” dediği maddenin bidonunda ‘OC Gaz Solüsyonu’ yazıyor. Yani biber gazının sıvı hali. Madde ciltte birinci derece yanıklara sebep oluyor. Maddenin kullanma talimatında “kanalizasyona, yeraltı sularına ya da yüzey sularına saçılması önlenmelidir, göz ve deri temasından kaçının” uyarısı var.
Polisin TOMA’lara 10 litrelik bidonlarla koyduğu Jenix OC Gaz Solüsyonu’nun kullanma talimatı, bol bol sıkılan suyun aslında nasıl riskler içerdiğini gösteriyor:
“Çocuklardan uzak tutunuz. Geniş bir alana doğru sızması önlenmelidir. Kanalizasyona, yeraltı sularına ya da yüzey sularına saçılması önlenmelidir. Dökülmesi durumunda emici bir madde ile temizlenmeli. İş bitirildikten sonra yasal düzenlemelere uygun yok edilmelidir. Göz ve deri temasından kaçının, temas halinde bol su ile yıkayınız...”
OC (Oleoresincapsicum) Gaz Solüsyonu, tazyikli suyla birlikte temas ettiği deride kızarıklık, kabarıklık, yanma yapıyor. Uzmanlar maddenin temas şekli ve oranının, etkileri değiştirebileceğini vurguluyor. Adli Tıp Uzmanları Derneği’nden Dr.Ümit Ünüvar biber gazının solunumda yarattığı etki gibi bu kez ciltte tahribat olduğunu belirterek “İlk etapta gördüğümüz etkisi birinci derece yanık şeklinde aşırı reaksiyon” dedi.

‘Su topu’nu büyütüyor 

Türk Tabipleri Birliği’nden Dr. Hüseyin Demirdizen ise yüksek basınçla sıkılan suya literatürde ‘su topu’ denildiğini belirterek suyun içine katılan biber gazıyla birlikte nasıl etkiler yaptığını şöyle anlattı:
“Suyun içine bir de bu solüsyon eklendiğinde iki etki birleşiyor. Su topu ciltte zedelenmelere yol açıyor. Biber gazı solüsyonunun eklendiği su şiddetli kızarıklık ve yanık derecesine kadar giden sonuçlar doğurdu. Bidonların üzerinde OC Gaz Solüsyonu yazıyor ama Valilik’ten resmi açıklama bekliyoruz. İlaçlı su deniliyor. Ne ilacı açıklamalılar. Bu su ile ıslanan elbiseler hemen çıkarılmalı. Vücut bol su ile yıkanmalı.” 

‘Kullanmak suç’ 

Avukat Ömer Kavili de maddenin kullanımının suç olduğu görüşünde:
“Basınçlı suya katılan madde, kimyasal bir maddedir. İstanbul Barosu’ndaki görevim sırasında bizzat 10 ve 11 yaşlarında çocukları bile gördüm. Çocukların elbiselerinin altındaki ciltleri yanmıştı. Bu maddenin kullanımı suçtur. Satıcının satış aşamasında bilgilendirmesi ve ürünün kutusundaki uyarıcı bilgiye rağmen bu ürünü alıp kullananlar hakkında derhal soruşturma başlatılmalıdır. Bu maddenin kullanımı TCK’nın 94. maddesinde işkence ve zalimane davranış suçu kapsamına girmektedir. Aynı zamanda yaralama, müessir fiil suçudur ve sonuçta insanlık suçudur.” 
Jenix OC Gaz Solüsyonu’nu üreten firma Güler Elektronik, Kozmetik, Kimya Sanayi ve Ticaret’ten bir yetkili şu açıklamayı yaptı:“Biz sadece üretiyoruz. Yurtdışından da alınabiliyor. TOMA’nın içindeki haznelere konuluyor. Bizzat suya katılmıyor. Polis suyu atarken, düğmeyle o haznelerden atacağı dozajı az ya da çok kendi ayarlıyor. Senelerdir bu solüsyon Güneydoğu, İstanbul, Ankara ’da kullanılıyor. Bu kez gündeme gelmesi sanırım dozajını fazla kaçırdıkları için. Görüntüler hoş değil. Emniyet ve askeriye ihale yapıyor. İhaleyi kazanan da ihale şartnamelerine göre üretiyor bu maddeyi. Acısı ne kadar, ne oranda olacak, hepsi orada belli.” İSTANBUL / RADİKAL

 


  http://www.radikal.com.tr/113803611380367

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ALLAH ALLAH - Secret Garden

  yahu bu gazli su renkli su kimyasal karisimli su doguda 20 yildir var.hatta bugunki star-kanald-cnn-ntv-tum medya o gunlerde bunu alkisliyordu.neymis,bu boyali suyu yiyen gosterici gitigi her yerde aciga cikarmis.polisin onu yakalamasida cok basit hale gelirmis.ey turkcu irkci fasist medya! doguda olunca desteklerdin.az bile! derdin.bugunmu karsi cikiyorsun.asla cikamazsin! sizin gibi fasistlere sizin gibi gozu donmus ikilem icinde olan insanlara az bile! sirf sizin doguda olunca yapilanlari gormemeniz yuzunden yasasin erdogan! yasasin akp! ALLAH erdogani bu ulkenin basindan eksik etmesin! ergenekoncu fasistlerin basindan erdoganlar eksik olmasin insallah!

  !!! - fısıltı

  işin ucuda biz olduktan sonra yakında o tomaların fıskiyesinden su ya da gazlı su yerine ateş çıkaracak maddeler kullanırlarsa şaşırmam!

  Bu bir insanlık suçudur - topgay

  Devlet resmen vatandaşına kimyasal savaş açmış. Ve gerçekten bu saatten sonra Başbakan tarafından ikiye bölünüp düşman ilan edilmiş ve kendi tarafında gördüğü halk için kısa vadede insanca konuşup anlaşmaktan başka yapılabilecek ne var bilmiyorum. Akıl alır gibi değil kimyasal maddelerle bir başbakanın, polisini vatandaşlarına saldırtması. Bu bir insanlık suçudur ve cezası mutlaka verilmelidir. Bir başbakan olması bu suçun sorumlusunun, hukuğu bayağı zorlayacağa benzer. Ve bu başbakan yapılan müdahalelerin hala normal ve hakkı olduğunu savunuyor. Normal olmadığının anlaması için aynı suyun kendine mi sıkılması gerekiyor?

  İLAÇLI SU :D - nikbinliks

  vali ne demişti: 'suda ilaç var ama zararlı değil'.o açıklama yalan beyandır.devlet yalan söylemiştir.yalan söylemiştir.yalan...şimdi başlatılan cadı avı herkesin beklediği bir şeydi.peki bu nu kim soruşturacak.suya sıvı biber gazı katmak kimin dahiyane fikriydi bu emri kim verdi derhal açıklanmalıdır.sanırım dünya işkencecileri kitabına bir yöntemde hükümet eklemiş oldu.takdire şayan bir buluş.hayaldi gerçek oldu.durmak yok 'bağzı şeylere' devam.bu büyük bir skandaldır lütfen insanımız ve medya bunun peşini bırakmamalıdır.

  ajite - ayenoğlu ismail

  doğru ya yakmak,yıkmak,küfretmek,iktidarı meşru olmayan yollarla devirmek,sandığı yok saymak çok normal

  Muammer Guler Kimya? - scare

  Su belgede 2008de Guler kimyanin yoneticisinin Muammer Guler oldugu yaziyor. Kanim dondu bu nasil bir ticaret!! sayfa 4 http://www.eaglecoatings.net/content/supertherm/certificationpages/vodafone/Vodafone%20%20BEST%20Report%20Testing%20Adana%20Report%202008%20Final.pdf

  Zulüm. - ganjml

  Tüm duysun ve görsün, işte müdahale sırasında en hafif baskılama aracı olarak kullandıkları basınçlı suya bile zehir katıyorlar,mazlumuz da mazlumuz,şöyle mağduruz,böyle mağduruz diye hala utanmadan arlanmadan ağlaşanlar bilesiniz ki artık miğdemiz kaldırmıyor bu riyakarlığınızı, yandaş ve avaneleri maskeniz düştü artık,yüzde elli evde tutulmadığı zaman nasıl bir formatınızın olduğunu,sizin gibi düşünmeyenlere karşı nefretinizi ve kalibrenizi herkes görüyor artık.