İşkence mağduruna ilginç mektup

İşkence mağduruna ilginç mektup
İşkence mağduruna ilginç mektup

12 Eylül mağduru Sait Özdemir (sağdan üçüncü), işkencecilerinin yargılanması için mücadele ediyor.

12 Eylül'de 40 gün boyunca su borusuna bağlı işkence gören öğretmene işkence ile suçlanan komiserden mektup geldi: İşkencecin ben değilim, ama devrem olabilir.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Ordu ve Aybastı ilçelerinde öğretmenlik yapan Sait Özdemir, 12 Eylül ’de askeri darbenin ardından polis ve jandarmanın yaptığı ortak operasyonda, okulda ders verdiği sırada ‘sol örgüt üyesi olduğu’ gerekçesiyle gözaltına alındı. Önce Aybastı Jandarma Karakolu’na götürüldü. Burada kömürlükte su borusuna bağlı olarak 40 gün tutuldu ve ağır işkencelere maruz kaldı. Sonra işkence merkezi olarak kullanılan Fatsa Et Balık Kurumu’na gönderildi ve burada da 10 gün kaldı. Ardından tutuklanıp cezaevine konuldu ve 1991’de tahliye edildi.
 

Özdemir, 12 Eylül 2010’da yapılan anayasa değişikliğinin ardından işkencecilerinden hesap sormak amacıyla Fatsa Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Başkomiser S.Ö’nün şüpheli olarak belirlendiği hukuki süreç devam ederken, Özdemir’e ilginç bir mektup geldi. Mektubun sahibi şüpheli olarak hakkında dava açılan emekli Başkomiser S.Ö. idi. 


‘Geçmiş olsun’

S.Ö. kendi el yazısıyla Özdemir’e gönderdiği mektupta şunları kaydetti: “Hocam geçmiş olsun, mağduriyetinizi anlıyorum. Ben S.Ö. olarak 1981’de İstanbul ’dan Siirt iline, 1984’ün ağustos ayında Fatsa ilçesine komiser, 1986’da Ordu Siyasi Şube’sine atandım. Benden önce devrem Komiser S.Ç. isimli arkadaş Ordu ili Siyasi Şube’de çalıştı. Ben ondan sonra oraya gittim. Ben sorgulamalara ve operasyonlara katılmadım.” 


Emekli Başkomiser S.Ö. meslek hayatı boyunca hiç askerle görevde bulunmadığının altını çizerek, “Komiser S.Ç., Ordu ili siyasi şubeye bakardı. Şimdiki Terörle Mücadele Şubesi’dir. Arkadaş benden önceki yıllarda oradaydı. Ben çok sonra geldim. Tekrar tekrar geçmiş olsun. Size yardımcı olmak için bu mektubu yazmayı uygun buldum” dedi.