İşkence sanığı Baştan hâlâ kaçak

Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Birtan Altunbaş'ın 1991'de gözaltında işkenceyle öldürülmesiyle ilgili olarak polis memurları Naip...

ANKARA - Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Birtan Altunbaş'ın 1991'de gözaltında işkenceyle öldürülmesiyle ilgili olarak polis memurları Naip Kılıç ile Ahmet Baştan'ın yargılandığı davaya, dün Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan polis memuru Baştan, duruşmaya yine gelmedi.
Mahkemenin, Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü'ne Baştan'ın adres tespiti için yazdığı yazıya da yanıt verilmedi. Altunbaş'ın avukatları, Emekli Sandığı hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi. Yazıya neden cevap yazılmadığının Emekli Sandığı'na sorulmasına karar veren mahkeme, gerekirse kurum hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı. Baştan isimli emekli polis memuru ise mahkemenin tüm aramalarına rağmen bulunamıyor. Bu dosyada da zamanaşımına yaklaşılıyor. Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi ana dosyada bazı polis memurların mahkûmiyetine karar vermişti.