İşkence sanığı maaşını almış

Birtan Altunbaş'ın gözaltında ölümü davası nedeniyle aranan polis memuru Ahmet Baştan'ın, bir kamu bankasından maaşını aldığı ortaya çıktı.

ANKARA - Birtan Altunbaş'ın 1991'de gözaltında işkenceyle öldürülmesiyle ilgili davada uzun süredir gıyabi tutuklu olarak aranan sanık emekli polis Ahmet Baştan'ın, Ziraat Bankası Pendik Şubesi'nden maaş aldığı ortaya çıktı.
Altunbaş'ın işkencede öldürülmesiyle ilgili dava, 'ihmal' tartışmaları
ışığında uzun yıllar sonra martta sonuçlanmış ve 2. Ağır Ceza Mahkemesi, dört polis memurunu 4 yıl 5 ay 10'ar gün ağır hapis cezasına çarptırmıştı. Dört polis hakkında ise beraat kararı verilmişti. Mahkeme, bugüne kadar yakalanamayan sanık emekli polis memurları Ahmet Baştan ve Naip Kılıç'ın yargılandığı davayı ise ayrıca yürütüyordu. Bu ek davaya dün, devam edildi.
Bilgi Emniyet'ten
Emniyet Genel Müdürlüğü mahkemeye gönderdiği yazıda, Baştan'ın emekli maaşını Ziraat Bankası Pendik Şubesi'nden aldığını ve adresinin şubede bulunduğunu iletti. Müdahil avukatlardan Oya Aydın, sanık Baştan'ın adresinin belirlenmesine rağmen gıyabi tutuklama kararının infaz edilmemesini eleştirdi. Sanığın yakalanması halinde ifadesinin alınıp salınacağına, oysa bundan sonra kaçma ihtimali bulunduğuna dikkat çeken Aydın, bu nedenle Baştan'ın, tutuklandıktan sonra cezaevine konulmasını sağlayacak CMUK'un 104. maddesi uyarınca tutuklanmasını istedi.
Aydın ayrıca, adresin bilinmesine rağmen infazın halen yerine getirilmemiş olması nedeniyle İstanbul Valiliği, Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı'na bu durumu açıklayan bir yazı yazılmasını da talep etti. Savcı da avukatın bu talebine katıldı.
Mahkeme heyeti, Baştan'ın, gıyabi tutukluluğunun yerine getirilmesi halinde savunmasının alınabileceği, delillerin karartılması ihtimalinin bulunmadığı gerekçesiyle, avukat ve savcının taleplerini kabul etmedi. Mahkeme, Baştan'ın adresinin Ziraat Bankası Pendik Şubesi'nden istenerek infaz için savcılığa müzekkere yazılmasına karar verdi.