İşkence seminerine garip iptal

Adli Tıp Kurumu'nun düzenlediği, Avrupa Komisyonu'nun teknik hizmet sunan ve projeler üreten birimi TAEX'in (Teknik Yardım) destek verdiği 'Hekimler ve Yargı Mensupları İçin Kötü Muamele ve İşkence Semineri' gerekçe gösterilmeden iptal edildi.

İSTANBUL - Adli Tıp Kurumu'nun düzenlediği, Avrupa Komisyonu'nun teknik hizmet sunan ve projeler üreten birimi TAEX'in (Teknik Yardım) destek verdiği 'Hekimler ve Yargı Mensupları İçin Kötü Muamele ve İşkence Semineri' gerekçe gösterilmeden iptal edildi. Adli Tıp Kurumu'nun bağlı olduğu Adalet Bakanlığı seminerin düzenleyicileri arasında yer almadığını savunurken, Londra'da işkence mağdurlarına yönelik sağlık desteği konusunda hizmet veren vakfın direktörü Sherman Carrol, bu seminer için Türkiye Adalet Bakanlığı'nın kendileriyle irtibat kurduğunu söyledi.
Seminer düzenleyicisi ve eğitmenleri arasında yer alan Türk Tabipleri Birliği, Londra'da kurulu 'İşkence Mağdurları İçin Tıbbi Destek Vakfı, Adli Tıp Uzmanları Derneği ile Türkiye İnsan Hakları Vakfı temsilcileri, iptal üzerine saat 11.00'e kadar bakanlıktan bilgi gelmesini bekledi. Türk Tabipleri Birliği 2. Başkanı Metin Bakkalcı, önceki gün akşam üzeri, seminer katılımcılarına iptal bilgisinin geldiğini, ancak resmi makamlardan kendilerine bilgi ulaşmaması üzerine sabah seminerin yapılacağı Euro Plaza Oteli'ne geldiklerini açıkladı. Bakkalcı, "Proje, Adalet Bakanlığı adına yapıldı. Ama dün akşam erteleme, iptal, ne olduğunu bilmediğimiz bir karar alındı. Altı aydan bu yana hazırlığını yaptığımız, eğitim verecek yabancı uzmanların da geldiği bu seminerin gerçekleşmemesinden büyük üzüntü duyduk" dedi.
Avrupa Komisyonu görevlendirdi
Londra'da işkence mağdurlarına yönelik sağlık desteği konusunda hizmet veren vakfın direktörü Sherman Carrol da, bu seminer için Türkiye Adalet Bakanlığı'nın irtibat kurduğu Avrupa Komisyonu'nun, eğitim vermek üzere kendi vakfını görevlendirdiğini anlattı. Sherman Carrol, "Bugün işkenceye karşı düzenlenmiş bu toplantının iptal edildiğini öğrendik. Anladığım kadarıyla kararı alan Adalet Bakanlığı. Ama bize doğrudan bu merciden bilgi verilmedi. Avrupa Komisyonu'ndan ve Adalet Bakanlığı'ndan yanıt bekliyoruz" dedi.
Adalet Bakanlığı: Biz düzenlemedik
Seminerin Adalet Bakanlığı'nca iptal edildiği yorumları üzerine bakanlık yetkilileri bir açıklama yaparak düzenleyiciler arasında olmadıklarını savundu. Bakanlık yetkilileri, semineri düzenleyen kuruluşların, seminerin yapılacağı yer, katılacak hâkim ve savcıların konaklaması ile toplantının
içeriğine ilişkin bugüne kadar resmi yazı göndermediklerini belirtti. Yargılama faaliyetlerinin aksamaması için hâkim ve savcılara seminere katılmaları konusunda tebligat yapılmadığını ifade eden yetkililer, Adalet Bakanlığı'nın 25-27 Mayıs'ta İstanbul'da, 30-31 Mayıs'ta Ankara'da gerçekleştirilecek seminerlere 75'er hâkim ve cumhuriyet savcısıyla katılma kararı aldığını açıkladı.


    http://www.radikal.com.tr/7472247472240

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.