İşkence sonrası değişim heyecanı

Malatya Çocuk Yuvası'ndaki çocuklar, yeni yaşama alışmaya çalışıyor.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

MALATYA - Malatya Çocuk Yuvası'ndaki çocuklar, yeni yaşama alışmaya çalışıyor. Dayak görüntülerinin yayımlanmasının ardından yurt yöneticisi görevden alınırken, yerine kurumda üç yıldan beri öğretmen olarak görev yapan sosyolog Ayhan Doğan vekâleten atandı. Bakıcı anneler de değiştirilerek çocuk gelişim uzmanları göreve başlatıldı. Dayak izlerini halen yüzlerinde taşıyan çocuklar bu değişimden memnun görünürken, sürekli olarak etraflarından ilgi beklemeleri dikkat çekiyor. Çocuklar, kendilerini ziyaret edenlere "Ne getirdin amca?" diye sorarlarken "En çok kimi seviyorsun?" sorusunu da "Seni seviyorum" diye yanıtlıyor.
Yurtta görev yapan yetkililere göre, dayak görüntüsüyle gündeme gelmek hoş değil ve bu talihsiz olayın asıl sorumlusu sistem. Bu nedenle Türkiye'deki çocuk esirgeme yurdu politikasının tümden değişmesi gerektiği inancındalar. Aynı yetkililere göre, gerçek ve kalıcı çözüm ancak, 'siyasi etkiden uzak bir yapılanma, kurumsal yenilenme ve bu alana ciddi kaynak aktarımı' ile mümkün olabilir. Ancak öncelikle şiddete maruz kalan çocukların bu skandalın etkilerinden bir an önce kurtarılması ve iyi bir ortamda yetiştirilebilmeleri için daha uygun bir yaşam alanının kurulması gerekiyor. Bunu sağlayabilmek için ise herkesten yardım bekliyorlar.
Skandalın ardından SHÇEK Malatya İl Müdürlüğü'ne vekâleten atanan Suat Yalçınsoy da yurttaki fiziksel sıkıntılardan ve kaynak sorunundan şikâyetçi. Yalçınsoy, koşulların olumsuzluğu yüzünden kaliteli personelin yurtta uzun süre görev yapmadığını söylüyor.


    http://www.radikal.com.tr/7615677615670

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.