İşkence sorusu mahkemelik

AKP Adıyaman Milletvekili Mahmut Göksu ile İstanbul Organize Suçlar Şube Müdürü Adil Serdar Saçan, 'işkence' sorusu yüzünden mahkemelik oldu.
Haber: ERGUN AKSOY / Arşivi

ANKARA - AKP Adıyaman Milletvekili Mahmut Göksu ile İstanbul Organize Suçlar Şube Müdürü Adil Serdar Saçan, 'işkence' sorusu yüzünden mahkemelik oldu.
Göksu, Albayraklar operasyonunu yürüten Saçan'ın gözaltındaki sanıklara işkence yapıp yapmadığını Başbakan Bülent Ecevit'e sorunca tazminat davasıyla karşılaştı. Saçan, 5 milyar lira maddi tazminat ve Göksu'nun kendisi hakkında yapacağı konuşmaların engellenmesi için ihtiyati tedbir kararı alınmasını istedi.
Başbakan adına Göksu'ya yanıt veren İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, gözaltına alınan sanıklara işkence yapıldığı yönünde çıkan haberlerin doğru olmadığını savundu.
Saçan, bu soru önergesinden bir ay sonra Göksu hakkında, İstanbul Fatih Asliye Hukuk Mahkemesi'ne kişilik haklarına hakaretten dolayı 5 milyar lira tazminat davası açtı. Bununla da yetinmeyen Saçan, dava dilekçesinde "Davalının, gazetelerde ve televizyonlarda benimle ilgili tamamen hayal mahsulü beyan ve isnatlara devam etmesi sebebiyle hakkımda yayın yapmaması, karalama ve saldırılarda bulunmaması hususunda ihtiyati tedbir kararı verilmelidir" dedi.
Göksu, Saçan'ı Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'e şikâyet ettiğini belirterek, "Sayın Bakan da 'Böyle saçma dava olmaz. Sizin bu çatı altında yaptığınız faaliyetler dokunulmazlık çerçevesindedir' diyerek bana hak verdi. Bir kamu görevlisi milletvekilini susturmak istiyor" dedi.