@ismailsaymaz

İşkence, tecrit, dayak

İşkence, tecrit, dayak
İşkence, tecrit, dayak
Şakran Çocuk Cezaevi'nde kalan çocuklarla görüşen İzmir ÇHD'nin raporuna göre, çocuklar işkence görüyor, darp ediliyor, günlerce 'hücre'de kalıyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi 22 Mayıs’ta Şakran Çocuk Cezaevi’de kalan çocuklarla yaptığı görüşmeyi bir rapora dönüştürdü. Rapora göre cezaevinde çocuklar ağır bir şiddete maruz kalıyor. Ceza Müdürü çocukları hortumla dövüyor. Dövülen çocuklar ‘süngerli odaya’ kapatılıp tekrar dayaktan geçiriliyor. Çocuklardan İ.A., dışarıda hafif şekilde görebildiği gözünü tedavi göremediği için içerde kaybetti. Fıtık hastası S.D., dövüldü ve intihara sürüklendi. Raporda şu bulgulara yer veriliyor:
Çocuk mahkûmlardan İ.A. tutuklanmadan önce geçirdiği bir kaza nedeniyle gözü yaralı halde cezaevine girdi. Dışarıda tedavi sayesinde az da olsa görebilen gözü, tutuklandıktan sonra tedavinin yarım kalması ve tüm taleplerine rağmen cezaevinde tedavisinin yapılmaması nedeniyle artık görmüyor. Raporda, “Çıplak gözle bakıldığında görülebilen gözündeki problemin çözülmesi önceliği, şu an görmeyen gözünün tedavi ile kurtarılma ihtimali gereği derhal hastaneye sevki zorunluluğu vardır” deniyor.
Fıtık hastası S.D, 21 Mayıs’ta Aliağa Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Doktor olmadığından işlem yapılmadan geri götürüldü. Hastane çıkışında jandarmalardan biri, çocuğun kolunu sırtına doğru kıvırarak arabaya bindirmek istedi. S.D. de canının yandığını belirtti. Bunun üzerine askerler S.D.’yi darp etti. S.D.’nin yüzünde, burnunda, boynunda ve kollarında morluk, yara ve çizikler tespit edildi.
Çocuklar ‘Birinci Müdür Emrullah’ ve ‘İkinci Müdür Ercan’ ile ‘Başefendi Uğur’ ve diğer gardiyanların kendilerine şiddet uyguladığını, gardiyanlarca süngerli odaya alındıklarını, kameralar kapatılıp dövüldüklerini öne sürüyor.
İkinci Müdür, mahkûmlardan İ.A.’yı odasında dakikalarca hortumla dövdü; çocuğun kolları ve bacakları morardı. Çocuklar morluk ve kızarıklıkları ‘ortada ince beyaz, yanlarda iki şerit şeklinde morluklar’ şeklinde tanımlıyor. Hortumun da 40-50 cm uzunluğunda olduğunu ifade ediyor. Gardiyanlar çocukları ağır şekilde dövdükten sonra, kurum müdürünün kararı ile müşahade odası denen, içinde bir yatak, musluk ve tuvalet olan 2–3 metrekare hücrelere kapatıyor. Cezaevinde toplam 22 tane hücre var ve bunlar hiçbir zaman boş kalmıyor.
S.D. cezaevinde yaşadığı işkenceler nedeniyle yaklaşık bir ay önce çamaşır deterjanı içerek intihar girişiminde bulundu. Türkiye ayağa kalkmalı
BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında aynı konuya değindi. Kürkçü, “Türkiye ayağa kalkmalı ve çocuklarına sahip çıkmalıdır. Artık saklanamayacak olan facia ile karşı karşıyayız. Adalet Bakanlığı yetkilileri, çocukların bu şekilde istismarına rıza göstermek yerine sorumluları cezalandırmayı seçmelidir” dedi. Pozantı Çocuk Cezaevi’ndeki olaylar ortaya çıktığı zaman yetkililerin bunu ‘münferit olay’ olarak değerlendirdiklerini aktaran Kürkçü, Antalya Cezaevi’nde de benzer olayların yaşandığını söyledi.