İşkenceci çete çökertildi

Güvenlik şirketi kurarak İzmir'deki Pirinç Center'la anlaştıktan sonra buradaki işyeri sahiplerini şantaj ve işkenceyle tehdit ettikleri ileri sürülen çete üyeleri gözaltına alındı


Tufan HAMARAT/İZMİR, (DHA)

İZMİR'de, Pirinç Center alışveriş merkezindeki işyerlerini kameralarla gözetleyip, işyeri sahiplerinden bazılarına buradaki bürolarında işkence yaptıkları ileri sürülen aralarında özel güvenlik elemanlarının da bulunduğu suç örgütü, polisin operasyonuyla çökertildi. Gözaltına alınan 10 zanlı, adliyeye sevk edildi.
Tarihi Kemeraltı Çarşısı'ndaki Pirinç Center'da işyerlerinin suç örgütünün tehdidiyle ele geçirildiği bilgisini alan İzmir Emniyeti Kaçakcılık ve Organize Suçlarla Mücedele Şube Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı. Ekiplerin araştırmaları sırasında, alışveriş merkezinde güvenliği sağlamak için anlaşılan özel güvenlik görevlilerinin, çete oluşumu içerisine girerek tehditlere başladıkları belirlendi. Bu kişilerin kimliklerinin ve bağlantılarının tespit edilmesinin ardından yapılan baskında, aralarında elebaşı konumundaki Bilal Köroğlu, kardeşi Burak Köroğlu ve emekli bir polis memurunun da bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı.


TEHDİTLE ELE GEÇİRMİŞLER

Gözaltındaki zanlıların sorgularında çalışma yöntemleri de ortaya çıkarıldı. Köroğlu kardeşlerin, kurdukları güvenlik firması aracılığıyla anlaştıkları alışveriş merkezindeki işyerlerini, kurulan güvenlik kameralarıyla izledikleri, buradan elde ettikleri görüntüleri şantaj amaçlı kullandıkları, bunun yanı sıra merkezdeki ve çevresindeki esnafı da tehdit ederek işyerlerini ele geçirdikleri ileri sürüldü. Zanlıların kendilerine direnen işyeri sahiplerine de aynı merkezdeki bürolarında işkence yaptıklarını saptandı. Kendi firmalarında çalışan elemanlarına da boş senetler imzalattırıp konuşmalarını engelledikleri iddia edilen çete elemanları, adliyeye sevk edildi. (dha)