@ismailsaymaz

İşkenceci polise de, işkenceye direnene de iki yıl hapis...

İşkenceci polise de, işkenceye direnene de iki yıl hapis...
İşkenceci polise de, işkenceye direnene de iki yıl hapis...
Metris Cezaevi'nde gardiyanlarca dövülerek öldürülen Engin Çeber'in gözaltına alındığı gün yanında olan Cihan Gün, Özgür Karakaya ve Aysu Baykal, 'polise direnme' ve 'hakaret' suçlarından 1 yıl 9 ay hapis cezası aldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Metris Cezaevi’nde gardiyanlarca dövülerek öldürülen Engin Çeber’in gözaltında bulunduğu gün yanında olan Cihan Gün, Özgür Karakaya ve Aysu Baykal, ‘polise direnme’ ve ‘hakaret’ suçlarından birer yıl dokuzar ay hapis cezası aldı. “Mağdur” beş polisten Abdulmuttalip Bozyel, Çeber’in de aralarında bulunduğu üç gence ‘işkence’den, Aliye Uçak ise ‘kasten yaralama’ suçundan ceza almıştı.

Metris Cezaevi’nde, gardiyanlar tarafından dövülerek öldürülen Engin Çeber’in gözaltına alındığı gün yanında bulunan arkadaşları Aysu Baykal, Cihan Gün ve Özgür Karakaya hakkında ‘polise direnme ve hakaret’ suçlamasıyla açılan dava, İstanbul 54. Asliye Ceza Mahkemesi’nde sonuçlandı. Biri kadın , beş polisin şikayetçi olduğu davada Çeber ve üç arkadaşının 28 Eylül 2008’de basın açıklaması için geldikleri Sarıyer’de, kendilerine müdahale eden polise saldırdıkları, Gün’ün tekme attığı, polis aracına binmeye direndikleri ileri sürüldü. İstinye Şehit Muhsin Bodur Polis Merkezi’ne götürüldüklerinde “Faşist polisler”, “Bu devletin köpeğisiniz”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” diye bağırdıkları savunuldu. Ayşe Baykal’ın kadın polis Aliye Uçak’ın boynunu ısırdığı, yüzüne yumruk attığı, Cihan Gün’le beraber polise küfrettiği öne sürüldü.

Bunun üzerine mahkeme, Baykal ve Karakaya’ya “polise direnme” suçundan 4 biner TL para, “hakaret” suçundan da birer yıl ikişer ay 17’şer gün hapis cezası verdi. Gün’e her iki suçtan verilen bir yıl dokuz ay yedi günlük ceza bakımından hükmün açıklanması ertelendi.

Üç gencin direndiği ve hakaret ettiği iddia edilen polislerden Abdulmuttalip Bozyel ve Aliye Uçak, Çeber’in öldürülmesine ilişkin davanın görüldüğü Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sanık olarak yargılanmıştı. Bozyel; Çeber ve iki arkadaşına uyguladığı şiddetten ötürü işkence suçunu üç kez işlediği için yedi yıl altı ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Aliye Uçak da Aysu Baykal’a orantısız şiddet uyguladığı için beş ay ceza almıştı.


YARGITAY’DA EZİYET
Bu arada, ikinci kez karara bağlanan Engin Çeber Davası’nın temyiz süreci de “sehven” hatalar nedeniyle uzadıkça uzuyor. Mahkeme, 1 Ekim 2012’de sonuçlandırdığı davayı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Başsavcılık, “işkence” suçundan karara bağlanmış davayı “eziyet” suçuyla işleyip 8. Ceza Dairesi’ne yolladı. Fakat daire, “eziyet” nitelemesi nedeniyle kendi alanına girmeyen dosyayı hemen iade etti. Bunun üzerine başsavcılık, “cinayet ve kasten öldürme” dosyalarına bakan 1. Ceza Dairesi’ne iletti. Fakat bu daire de dosyayı 7 Temmuz tarihinde yeniden 8. Daire’ye gönderdi. Dosya halen incelemede.


  http://www.radikal.com.tr/114644311464434

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Asil iskence hukuk sisteminde - akrep93

  Eliniz degmisken dosyayi bide bana yollayin,maksat zaman geçirme olsun.Adaletin,hukugun bu tip uygulamalari,demokrasiyle bagdasir mi.Tamam kendimizi Misir'la kiyaslamayalim,halimize sükredelim.Ama kendimizi o girmek için çok can attigimiz AB ile de kiyaslamayalim,adamlara hakaret etmis oluruz.Bu hukuki düzensizlige,komediye dur diyecek bir makam yok mu koskoca Türkiye'de.20 sene evvel gazetelerde okudugum haberleri tekrar okuyorum.20 senede sadece haberleri internet ortaminda okumamdan baska birsey degismemis,haberler ayni.O zaman iskence vardi,simdi yok diyenlere,sunu belirteyim.Evet eskiden emniyetin iskenceleriyle adalete ulasamazdiniz,simdi iskence hukuksal boyuta geçmis.Eskiden fiziki iskence,simdi maneviiskenceye dönmüs.Fark varmi var,ama adalete ulasamadiktan sonra sonuç olarak çok fark yok.

  yaa yuhh - Dopchik

  yazıklar olsun yaa o gün Aysu ablalar döndüğünde hem psikolojik hem de fiziksel olarak harap haldeydiler yaa.. ayrıca aysu abla ve diğer arkadaşlar nezarette sırt sırta bağlandıklarında marş söylemeye başlıyorlar zevzek polisin biri cep telefonuyla etraflarına dönerek dalga geçip kayıt yapıyor.. aysu abla gayet temiz bir ifadeyle rezilliğinizi çekin yasal dergi dağıtımına yaptığınız saldırıdan utanın bize şu yaptıklarınızdan utanın diyordu açın izleyin youtubedan.. polis teşkilatı olduğu gibi lağvedilse kılım kımıldamaz..

  SOLCUYSAN KAFADAN SUÇLUSUN... - AHVAL

  Solcu olmak anayasada bir suç unsuru teşkil etmese de bu ülkede her dem bir insanın suçlu sayılması için sol düşünce ve eğilimlerde olması yetiyor bu memleketi sömüren, aldatan, yokluğa, yoksulluğa, karanlığa götüren emperyalist işbirlikçisi devlet yönetimi için... Polisler, gardiyanlar, jandarmalar ve diğer kolluk güçleri ise solcu bildikleri her insanı göz altına alırken önce kendileri dayak, işkence ve türlü insanlık dışı muamelerle cezalandırır sonra resmi ideolojinin bekçisi, adalet kavramı ile alakası olmayan yargı sitemine teslim ederler... Bugüne kadar aynı tür oyunlarını esirgemeyen bilinçli olarak davaları uzatıp, yetkisizlik, takipsizlik, uydurma, mantık dışı suç unsurları ve safsatalar ile sabote edip suçsuz insanları sırf solcu düşündükleri için hayattan izele eden Ortaçağ beyinli, solcu düşmanı hukuk sisteminin yargılama biçiminin bu olayda da başka türlü olması beklenemezdi...

  Yargıya kalite güvence şart - generalduncan

  Bu kadar çok hatanın olduğu, bu kadar uzun zamanda ve tutarsız kararların çıktığı bir yargı sistemi akademik ve profesyonel dünyada "kalitesiz" olarak tanımlanır. Yargı kalitesinin artırılması da kalite güvence yöntemlerini kullanarak sağlanabilir. Standartlaştırma, düzenli ve derli toplu olma, çalışanların sürekli eğitimle vasıflandırılması ve yetkilendirilmesi (empowerment), kontrol, takip, gözden geçirme, sistemin performans göstergeleri ile yönetimi... Bunlar olmadan yargının düzeleceğini iddia eden birine sorun bakalım, yerine ne öneriyormuş. Kamu sektörü özel sektör gibi yönetilmeden düzelmez.