@ismailsaymaz

İşkenceci zabıtalar

İşkenceci zabıtalar
İşkenceci zabıtalar

Polis ve askere yönelik olarak açılan işkence davalarından biri bu kez zabıta hakkında açıldı.

Pendikte pazarda gördükleri baloncuyu döven 3 zabıtaya 'işkence' suçundan 10'ar yıl hapis ve 5'er yıl memuriyetten men çezası verildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Pendik Balıkçılar Çarşısı, 12 Nisan 2008’de, o güne kadar pek karşılaşmadığıbir hareketliliğe sahne oluyordu. O tarihte 50 yaşında olan Yusuf Şirin, evinin ve tamamı okuyan 8 çocuğunun geçimini sağlamak için balon satmakla meşgulken karşısında zabıta Selahattin Kılıç, Erdal Küçükgüzel ve Abdullah Aykılıç’ı buldu. Üç zabıta Şirin’e “Balonları ver!” dedi. Şirin, direnince sokak ortasında dövüldü.
Ardından araca bindirilip Ankara Caddesi’ndeki zabıta deposuna götürüldü. Zabıtalar; ayaklarını, ellerini ve gözlerini bağladıkları Şirin’i dakikalarca dövdü. O kadar çok şiddet gördü ki bayılıverdi. Telaşlanan zabıtalar Şirin’i evinin yakınlarındaki bir noktaya bırakıp kaçtı. Şirin, komşuların yardımıyla Kartal Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. 38 gün yatılı tedavi gördüğü hastaneden, sağ böbreğini ve bir dalağını bırakarak çıktı. Tek kalan böbreğinde de rahatsızlık başgösterdi.
Şirin’in hak arama mücadelesi de çileli geçti. Dosya “Bu suç yaralama mı, işkence mi” değerlendirmesi için mahkemeler arasında dolaştıktan sonra Yargıtay 5. Ceza Dairesi kararıyla Kartal 1. Ağır Ceza’nda dava açıldı.

O bıçak hiç bulunamadı

Sanık avukatları, Şirin’in bıçak çektiğini iddia etti. Dayanak olarak da üç zabıtanın olay günü hazırladığı tutanağı gösterdi. Tutanağa göre “Şirin bıçak çekip bir zabıtanın üzerine atlamış, ikisi beraber yere düşmüştü. Bıçağı alınan Şirin, kendini yerden yere atarak kendine zarar vermeye çalışmış, ardından, böbreklerinden rahatsız olduğunu söylemiş, zabıtaların “Hastaneye götürebiliriz” önerisini geri çevirip eve gitmişti. Zabıtalar 26 balon ve bir bıçağa el koymuştu.” Fakat bu bıçak dava boyunca mahkemeye sunulmadı. Avukatlar ayrıca Şirin’in böbreklerinde 1976’ten beri taş bulunduğunu belirtip “Böbrek hasarlı ve en ufak darbede yaralanacak durumdadır. Zabıta bıçaklı saldırıyı def etmek için müdahili yere düşürmüş ve böbrek bu esnada yaralanmıştır” dedi. Avukatlara göre dalak da ameliyatta zarar görmüştü. Yani suçlu, doktorlardı.
Ancak depo bekçisi Atilla Yazoğlu, olay günü zabıtaların sivil bir şahsı getirip darp ettiklerini gördüğünü söyledi. 3 zabıta içinişkence suçundan hapis cezasına hükmeden mahkeme ayrıca zabıta tutanağıyla ilgili ‘evrakta sahtecilik’ten suç duyusunda bulundu.

Baloncu artık yüzde 50 engelli

26 Şubat’taki son duruşmada mahkeme oyçokluğuyla aldığı kararda, TCK’nın işkence suçunu düzenleyen 94. maddesine göre 12’şer yıl hapis cezasına hükmetti. Zabıtaların duruşmalardaki iyi halleri nedeniyle ceza 10’ar yıla düşürüldü. Ayrıca 5 yıl süreyle memuriyetten men cezası verildi. Dayaktan sonra düzenlenen “Bize bıçak çekti” denilen tutanakla ilgili olarak da, ‘ resmi belgede sahtecilik’ten de suç duyurusunda bulunuldu. Yüzde 50 oranında engelli durumuna gelen Şirin, “Onların aldığı ceza azdır. Dövdüler, paramı, cep telefonumu aldılar. Böyle muamele olur mu?” dedi.