İşkenceciler kıl payı

İşkenceciler, bir oy farkla affı kaçırdı. Anayasa Mahkemesi'nden, 'affedilsinler' yönünde en çok oyu...
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - İşkenceciler, bir oy farkla affı kaçırdı. Anayasa Mahkemesi'nden,
'affedilsinler' yönünde en çok oyu işkencecilerin aldığı, mahkemenin işkencecilere ve ihaleye fesat karıştıralara af istemini 5'e karşı 6 oyla reddettiği ortaya çıktı. Bürokratlara af kararında oybirliği sağlayamayan, ancak çete, rüşvet-zimmet, tecavüz, dolandırıcılık-sahtecilik ve kaçakçılık suçlarına af istemini oybirliğiyle reddeden mahkeme, birçok eşitsizliği ise korudu, önemli çelişkilere kapı araladı.
En çok oy işkenceye
Anayasa Mahkemesi'nce dün açıklanan af davalarıyla ilgili kararlarda, çok önemli ayrıntılar bulunuyor. Bunlardan en ilginci, işkencecilerin bir oy farkla affı kaçırdığının ortaya çıkması oldu.
İşkence suçunu cezalandıran TCK 243. maddenin af kapsamına alınması istemi, beşe karşı altı oyla reddedildi. Ret kararı, Başkan Mustafa Bumin, Başkanvekili Haşim Kılıç ile üyeler Ertuğrul Ersoy, Fulya Kantarcıoğlu, Tülay Tuğcu ve Ahmet Akyalçın'ın oyuyla alındı. 'İşkencecilere de af' isteyen üyeler ise Samia Akbulut, Yalçın Acargün, Sacit Adalı, Ali Hüner ve Rüştü Sönmez olarak belirlendi.
Ve fesatçılara
Afta direkten dönen diğer suç grubu ise 'ihaleye fesat' suçu oldu. Beyaz Enerji sanığı bürokratlara da uygulanan TCK 366-367. maddelerinin iptal istemi de, bir oy farkla reddedildi. Bu suçun af kapsamına alınmasını isteyen üyeler ise Haşim Kılıç, Sacit Adalı, Fulya Kantarcıoğlu, Tülay Tuğcu ve Ahmet Akyalçın olarak sıralandı.
Başkan tümüne karşı
Kamu bankası genel müdürleri dahil görevi kötüye kullanmakla suçlanan bürokrat ve siyasileri cezadan kurtaran TCK 240'la ilgili af kararında oybirliği yok. Başkan Bumin ile üye Ertuğrul Ersoy bu suça affa karşı çıkan iki üye oldu.
Bumin ile Ersoy'un bu madde gibi, hiçbir yeni suçun af kapsamına alınmaması yönünde oy kullanması dikkat çekti. Bumin ve Ersoy, yalnız bazı teknik iptal kararlarına katılmakla yetindi.
Mahkeme, çete ve dolandırıcılık, zimmet gibi akçalı suçların af kapsamına alınmaması kararlarında ise oybirliği sağladı.
Tam mutabakat
Anayasa Mahkemesi üyelerinden hiçbirinin affına prim vermediği suçlar şöyle:
"Evrakta sahtecilik, zimmet, rüşvet, irtikap, çete kurmak, uyuşturucu dahil kaçakçılık suçları, askeri suçlar, orman suçları, haksız servet edinme,dolandırıcılık,
ırza geçme." Mahkemenin kararı birçok eşitsizliği gidermekle birlikte, çok çarpıcı bazı eşitsizlikleri ise koruduğu ve kimi önemli yeni çelişkiler yarattığı için de hukuk çevrelerinde eleştirilere konu olmaya başladı. Bu çelişkilerin başında, hapisteki banka patronlarının suçlandığı dolandırıcılık-sahtecilik, zimmet gibi akçalı suçlar kapsamdışı tutulurken, kamu kurum ve kuruluşlarını hortumlatan bürokratların af kapsamına alınması gösterildi.
Hortum çelişkisi
Kamu bankaları başta, görevi kötüye kullanmak suçu işlenerek kamunun uğratıldığı toplam zarar katrilyonla ifade edilirken, mahkemenin kararıyla bu suçların failleri cezasız bırakıldı. İşte çarpıcı örnek: Eski Halkbank Genel Müdürü Yenal Ansen, Demirel grubu dahil önemli gruplara yüklü miktarda usulsüz kredi vermek suçlarından afla kurtulurken, bu kredileri alanlar suçları ve cezalarıyla baş başa kaldı.
Tecavüz çelişkisi
Anayasa Mahkemesi kararıyla varlığını sürdüren kimi eşitsizlik örnekleri de şöyle:
Mahkeme, tecavüz, kız-kadın kaçırma suçlarına af istemini de reddetti. Ancak yasa ilk haliyle, kaçırdığı kadına tecavüz edip öldürene indirim getirmişti. Adam öldürenler aftan zaten ilk aşamada yararlandırılmıştı. Ancak mahkeme önceki gün buna göre çok daha masum olan, askerlikten kurtulmak için kendisine zarar verme, askerde itaatsizlik suçlarına af istemini geri çevirdi.
'Kalemli çete' içerde
Aynı şekilde otomatik silahlarla adam öldürene af var ama molotofkokteyli hazırlayan göstericiye af çıkmadı. Patlayıcı imal ve ticaretini cezalandıran TCK 264. madde, sanıkları öğrenci olan 'kalemli çete' sanıkları hakkında, evlerinde molotof bulunduğu gerekçesiyle işletilmişti.
Köylüler yandı
İmar Kanunu'na aykırı olarak arazi yağmalayanlara, cezası 20 yıl olan gasp suçlularına af vardı ama, mahkeme, yakmak için ormandan çalı çırpı toplayanların da aralarında bulunduğu binlerce köylünün af umudunu söndürdü. Orman suçlarına af istemini toptan reddetti.