İşkenceciye değil mağdura 'işkence' soruşturması

İşkenceciye değil mağdura 'işkence' soruşturması
İşkenceciye değil mağdura 'işkence' soruşturması
Avukatıyla görüşürken cezaevinde dayak yiyen üniversiteliye, bu olayı anne-babasına anlatıp "İşkence şerefsizliktir" dediği için soruşturma açıldı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde avukatının gözleri önünde dövülen üniversite öğrencisi Erkin Kocaman’ın anne-babasının ziyaretinde “İşkence yapmak şerefsizliktir, namussuzluktur” dediği için, hakkında disiplin soruşturması başlatıldı.
Tutuklu üniversite öğrencisi Erkin Kocaman, 16 Eylül 2013 günü avukatı Eylem Hakverdi ile yapacağı görüşmenin yönetmeliklere aykırı olduğu gerekçesiyle cezaevi görevlileri ile tartıştı. Kocaman avukatıyla her tarafı camla kapalı bir alanda görüştürülmesine tepki gösterdi.
Tartışma sonucu Kocaman, ceza infaz koruma memurları tarafından darp edildi. Kocaman darp raporu aldı. Cezaevindeki dayak, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün tarafından TBMM gündemine taşındı.
Dayak olayından iki gün sonra Erkin Kocaman’ın anne ve babası çocuklarını ziyaret etti. Kocaman, anne ve babasına yaşadığı olayı anlatıp şunları söyledi: “Bu mesleği yapanları dışarda teşhir edin. Dışarda bunların yüzüne tükürülmesi için her şeyi yapın, aciz, edepsiz, psikopat, alçak insanlar. Aşağılık psikolojisiyle ömür boyu yaşayacaklar. İşkence yapmak şerefsizliktir. İşkence yapmak namussuzluktur.” 

‘Avukatım şahittir’ 

Cezaevi idaresi bu sözleri nedeniyle Kocaman hakkında soruşturma başlattı. Kocaman, “Avukatımla görüşme sırasında savunma hakkım gasp edildi. Protesto sırasında işkenceye uğradım. Avukatım yaşadığım işkenceyi görmüş ve şahit olmuştur. İşkence yapmak insanlık suçudur. Bu yüzden ailemle paylaştım, bunun hiçbir yasadışı yanı yoktur” diye ifade verdi.
Üniversiteli gencin avukatlarından Aytaç Ünsal da “İşkence yapanlara soruşturma açılmayıp, işkenceye tepki gösteren müvekkilime soruşturma açıldı. İşkence suçuna cezasızlık geleneği devam ediyor” dedi.