İşkencede 8 iddia 8 yanıt

- İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, İnsan Hakları Komisyonu'na gönderdiği bir bilgi notuyla, son aylardaki operasyonlara ilişkin...
Haber: CANAN GEDİK / Arşivi

ANKARA - İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, İnsan Hakları Komisyonu'na gönderdiği bir bilgi notuyla, son aylardaki operasyonlara ilişkin işkence ve insan hakları ihlalleri iddialarını yanıtladı. Yücelen'in yanıtları şöyle:

  • Üzeyir Garih'in öldürülmesi: Eyüp Savcılığı'nca FN' nin ifadesi alındı ve ailesine teslim edildi. Teknolojinin en son imkânları kullanılarak delilden sanığa ulaşma ilkesi en üst düzeyde yerine getirildi.
  • Akkise olayı: (Konya'nın Akkise beldesinde asker uğurlama eğlencesi düzenlenen kahvede kimlik kontrolü yapan jandarma ile halk arasında çıkan, bir kişinin öldüğü, beş kişinin yaralandığı olay) Jandarma çembere alınıp darp edilince olayı yatıştırmak ve personeli kurtarmak için jandarma, silah kullanma yetkisiyle havaya ihtar atışı yaptı.
    Özgür Ünal'ın intiharı (Lise öğrencisi Ünal, 22 Ağustos 2001'de Edremit'te gözaltına alındı, bir buçuk saat sonra nezarette ölü bulundu): Emniyet Müdürü Ali Rıza Topçu, komiser yardımcısı Hakan İzmir, polis Ayhan Ayışık'ın dört ay kademe ilerlemesinin durdurulması, Ekrem Çırakoğlu' nun meslekten atılması, Fevzi Eken, Fahri Acar, Yener Atmaca, Taner Yıldırım, Hayri Güntürk, Yakup Kadri Öztürk ve Salih Köksal'ın üç gün aylık kesimiyle cezalandırılması teklif edildi ve görev yerleri değişti.
  • Temiz Şehir Operasyonu: Nuri Albayrak'ın eşi ve çocukları gözaltına alınmadı. Oğlu arabada bulunan bir çantanın zapt işlemleri için karakola çağrıldı. Necmi Kadıoğlu ve Tufan Mengi'ye işkence yapıldığı raporu veren doktorlar hakkında soruşturma açıldı.
  • Vurgun Operasyonu: Gözaltına alınan Bakan Danışmanı Sadrettin Dinçer, Adli Tıp'tan üç kez işkence yapılmadığına ilişkin rapor aldı. Savcı takipsizlik kararı verdi.
    L.D'ye tecavüz edilmesi: Polis memuru Kerem Döndü ile Benal Demir, Şile Sulh Ceza Mahkemesi'nce tutuklandı.
  • Ufuk Dağlar'ın felç oluşu: Hırsızlık iddiasıyla izlenen Dağlar'ı durdurmak için havaya ateş eden polis Dursun Ali Kurtaran'ın, başka bir yerden ateş açılması üzerine o tarafa bir el ateş ederek yere yattığı, kalktığında Dağlar'ı yerde yatar gördüğü saptandı. Kurtaran tutuksuz yargılanıyor.
  • Yunus Güzel'in İstanbul Terörle Mücadele Şubesi'nde intiharı: Nezarethanede herhangi bir darp ve cebire maruz kalmadığı, doktor raporlarından saptandı.