İşkencede doktor izi

Avcılar'da içki içtiği gerekçesiyle polis tarafından dövüldüğü kameralara yansıyan Güney Tuna'ya doktor 'sağlam' raporu vermiş

 

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

 

SERKAN OCAK

İSTANBUL - Avcılar'da bir parkta arkadaşlarıyla içki içip eğlendiği sırada polis tarafından dövülüp beyin kanaması geçiren ve bacağı kırılan Güney Tuna'ya "Darp izi yok" raporu verildiği ortaya çıktı. Güney Tuna, muayene sırasında yanında, kendisini dövdüğü için 'kasten yaralama' suçlamasıyla tutuklanan polis Muhammet Bağcı'nın bulunduğunu ifade ederken, "Darp izi yok" raporunu veren Bakırköy Dr. Sadi Konuk Hastanesi'nden Doktor E.E., Tuna'yı, yanında polis varken muayene ettiğini kabul etti.
Avcılar'da Mustafa Burcu Parkı'nda 3 Ekim gecesinde Tuna ve arkadaşları gitar çalıp içki içiyor ve eğleniyordu. Tuna, o sırada yanlarına gelen ve "İçki içmeyin, dağılın" talimatı veren Yunus polislerin isteğine uymadı. Öldüresiye dövülen Tuna, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. Burada, "Darp cebir izine rastlanmadı" yönünde rapor verilen Tuna, ardından karakola getirildi. "Darp edilmedim" yazılı tutanak bir imzalatılan Tuna, serbest bırakıldı. Karakoldan ayrılan Tuna'nın, kaldırıldığı hastanede, beyin kanaması geçirdiği ve sol bacağında kırık olduğu anlaşıldı.
Olayla ilgili jet soruşturma başlatıldı. İçişleri Bakanlığı üç müfettiş atarken, Küçükçekmece Cumhuriyet Savcılığı da polislerin ifadesini aldı. Polis Muhammet Bağcı tutuklandı.

 


'Darp yok' dedi, yazdım'

 

 

Savcı önceki gün, Tuna'ya "Darp yoktur" raporu veren Doktor E. E.'nin şüpheli sıfatıyla ifadesini aldı. E.E., ifadesinde şunları anlattı:
"Acil servisimiz bez brandalarla bölünmüş iki muayene masasından oluşuyor. Polis şahsın darp cebir izi olmadığına dair rapor düzenlenmesi talebinde bulundu. Şahıs içeri girdiğinde herhangi bir rahatsızlığı, aksaklığı görünmüyordu. Kendisini muayene bölümüne aldım. Elbiselerini yukarı sıyırmasını söyledim. Göğüs, karın, sırtta ve darp cebir yoktu. Pantolonunu sıyırttım.. burada da yoktu. Şahsa, 'vurmaya bağlı bir şikayeti olup olmadığını' sordum; 'Yok' dedi. Ben de rapor düzenledim."

 


'Korktuğum için'

 

 

Halen Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde tedavi gören Tuna, muayene edilmediğini ve o sırada yanında, polis Muhammet Bağcı'nın bulunduğunu belirterek, şöyle dedi:
"Hastaneye gittik, polis Bağcı'yla içeri girdik. Danışmaya girdik, kim olduğunu bilmediğim görevli yanıma geldi, 'Bir şeyin var mı? Bir darp yaptılar mı?' diye sordu. Yanımda polis olduğu ve korktuğum için 'Yok' dedim. O sırada dizimdeki ağrı dayanılmaz şiddette değildi. Mesele bir an önce kapansın diye düşünerek 'Yok' dedim."

 


Yalnız kalmaları gerekiyor

 

 

Tuna'nın avukatı Efkan Bolaç, muayene sırasında polisin uzaklaştırılması gerektiğini belirterek, "Mağdurun polisten korkmasını engellemek şart. Onun duyamayacağı ve göremeyeceği yerde muayayene edilmeli. Ayrıca doktorun raporunu beyana göre değil, görgüye göre yapması gerekiyor" dedi.  Bu arada, 'Yakalama, gazaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliği'ne göre de hekimle muayene edilen kişinin yalnız kalmaları gerekiyor.