@ismailsaymaz

İşkencede yöntemler değişti

İşkencede yöntemler değişti
İşkencede yöntemler değişti

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Şebnem Korur Fincancı.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nın raporuna göre 2010'da 160 kişi işkence iddiasıyla başvurdu. Şikâyetler psikolojik şiddet ağırlıklı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) 2010 yılının Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezleri Raporu’nu açıkladı. Geçen yıl 160 yurttaş 2010 yılı içinde, işkence ve kötü muamele gördüğü iddiasıyla TİHV’de tedavi gördü.
TİHV Raporu’nda dikkat çeken bir başka nokta ise fiziki şiddetin yerini psikolojik şiddetin almış olması. Ne var ki, artık yok denilen falaka atma, saç sakal yolma, haya burma ve askıya asma türünde işkence iddiaları da mevcut. Rapora göre vaka sayısı yine de öngörülenden çok. Raporda ayrıca resmi yerler dışındaki bölgelerde işkence ve kötü muamele vakalarının yüksekliği dikkat çekiyor.

TİHV raporudan çarpıcı sonuçlar
* Başvuruların yaş aralığı 13 ile 61 arasında. Yaş ortalaması, 26. 18’den küçüklerin sayısı ise 32.
* 70’i Doğu ve Güneydoğu’da, 34’i Akdeniz’de, 19’u İç Anadolu’da, 18’i Marmara’da, sekizi Karadeniz’de, altısı Ege’de, beşi de Türkiye dışında dünyaya geldi.
* 23 kişi ile en çok başvuru Adana doğumlulardan geldi. Diyarbakır, İstanbul , Ankara
ve Hakkâri doğumlular Adana’yı izledi.
* 56’si işsiz, 40’ı üniversiteli, 18’i ilk ve orta dereceli okulda öğrenci, 11’i işçi. Üç öğretmen var.
* 120’si siyasi , 35’i adli, beşi cinsel sebeplerle işkence gördüğünü ileri sürdü. 124’ü sokaktan, 19’u evden gözaltına alındı.
* 64’ü sokakta ve açık alanda, 42’si emniyette, 36’si polis, beşi jandarmada işkence gördüğünü öne sürdü.


  http://www.radikal.com.tr/106907710690776

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  pes doğrusu - bipartitus

  dünya standardını aşmışız! pes doğrusu, pes! sen standardı bunların eline düşenlere sor bakalım. yeri gelir üstüne bir iftira atarlar, yıllarını mahkemede abuk subuk iddiaları savuşturmaya çalışarak harcarsın. bu da işkence değil midir? insan sadece yaşayarak öğrenmez, görerek de öğrenebilmelidir. bazıları kendi deneyiminden öteye geçememiş. ben de öyleydim, açtılar gözümü sağ olsunlar...

  Debremde Gaz - celalatalay

  "İnsan onuru dokunulmazdır." İnsan haklarının olmazsa olmazıdır bu. Varın gayrı siz karar verin bizim insan hakları konusunda ki ciddiyetimize. İnsanlar beş yıldır neden yargılandığını bile bilmeden tutuklu, bu mu insan hakları?. Bu işkencenin bir başka biçimi değilmi?. Gerekçe, kaçma ve delilleri karartma tehlikesi. Nedense bu tehlike Fener hırsızları için geçerli değil.Unutmayınki, insan hakları da adalette birgün size de gerekebilir. Radikal yazıyor, deprem bölgesin de halkla polis tartışıyor ve polis gazlıyor. Sonuçta gaz yüzünden kurtarma çalışmalarına ara veriliyor. Al sana insan hakları. Ayrıca neden hep başka ülkelerdeki kötü örneklerle kendimizi kıyaslıyoruz?. Uyutma siyasetimi bu?. Kardeşim biz diyoruz ki bizim ülkemiz en iyisi olsun.. Anlayacağını hiç sanmadığım halde, sadece diliyorum.

  Rehaaltan bizimle dalga gecme - Kurmanbek Allahverdiyev

  Iskence gibi bir konuda bile AKP internet kollari hemen yorumlari doldurmuslar sayfalara. Neymis, AKP'ye bravo diyecekmisiz. Neden? Efendim sayilar azalmis. Kardesim kör müsün, koskoca "rakamlar öngörülenden fazla" yaziyor. Ayrica su icinde bulundugumuz durumda kim iskenceyi sikayet etsin? Öyle bir sindirme, santaj ve tehdit ortami var ki insan ehliyet islemleri icin karakola gitmeye bile korkuyor. Daha gecen gün balyoz davasindaki avukatlardan biri mahkemede yaptigi savunma esnasinda mizansen olarak gosterdigi bir sunumda mahkeme üyelerinin isimlerinden isim türettigi icin *terör örgütüne hedef gösterme* suclamasi ile sorusturuluyor. Meslekten ihraci isteniyor. Ayrica okumuyor musunuz, karakolda iskence yerine disarda iskence cogaldi yaziyor. AKP'yi alkislamiyorum, yuhluyorum ben. İskenceciler insanliga tek tek hesap verecekler.

  hangi insan hakkı - genco940

  olsa olsa ismail hakkıdır. Kapanın elinde kalıyor.

  Emniyet Müdürlüğüne ve akp ye bravo ! - rehaaltan

  Bu sayılanlar ve anlatılanlar keşke olmasaydı ancak . En iyi insan hakları olan ğlkelere bakın nüfus oranına göre en iyisine yakın durumundayız. Üstelik öyle böyle değil çok büyük bir ilerleme var. Akp yi her konuda eleştirdim. Hatta birçok iddiada bulundum ama gördüğüm gerçekler şu ki gerçektende emniyette ve güvenlik teşkilatlarında muazzam bir ilerleme var. Dünya standartlarını aştılar ve bence çok yakında dış ülkeler inceleme ve ders almak için heyetler yollayacak. Yanlız şu durumada dikkat çekmeli şu anda bana görefiili bir savaş ve yeni bir yapılanma var. Devlet bildiğimiz eski düzende hakkını arayamayacağın bir katı yönetim den çıkıp daha halka tabana inmiş bir halde. bu kadar hatada yakın zamanda bitecektir. Psikolojik işkenceye gelince keşke olmasa amaşu acı dolu yıllardan sonra buda bir gelişmedir. Tabi burda birde şunudaekleyelim muhalefet ve bir çok kuruluş çok katı bir yönetimin olduğunuda söylüyor. bu halde bile bu oldukça başarılı birdurumdur. Tekrar ediyorum keşke olmasa ama bir amerikayı , İngiltereyi Fransayı inceleyin anlarsınız. Teşekkürler Emniyet teşekkürler Akp !

  İşkencede yöntemler değişti - ms@deniz

  Bu bilinenler sadece müracatlardır, ya yüzlerce İHA bildirilmeyen yüzlerce insan var...