İşkencenin 'iyi hali' yok

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, işkenceci oldukları mahkeme kararıyla saptanan polislerin hapis cezalarının 'geçmişteki iyi...

ANKARA - Yargıtay 8. Ceza Dairesi, işkenceci oldukları mahkeme kararıyla saptanan polislerin hapis cezalarının 'geçmişteki iyi halleri' nedeniyle ertelenmesinin yasaya aykırı olduğunu bildirdi.
Yargıtay'a konu olan dava süreci Bursa Emniyeti'nde görev yapan iki polisin polisin 'fiili livata' suçlamasıyla erekçesiyle bir vatandaşı gözaltına alarak işkence yapmasıyla başladı. Polis gözaltına aldıkları kişiyi olayla ilgisi olmadığının anlaşılması üzerine serbest bıraktı.
Serbest bırakılan vatandaş gözaltındayken kendisine işkence yapıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulununca bu kez polisler hakkında soruşturma başlatıldı.
Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi de iki polis memurunu işkence suçundan cezalandırırken, her iki sanığı da yaşamları boyunca memuriyetten yasakladı. Ancak yerel mahkeme, sanıklar hakkındaki hapis cezalarını,
'geçmişteki iyi halleri' nedeniyle erteledi. Sanık polislerin avukatları ve müdahil avukatının temyizi üzerine konu bu kez de işkence suçlarına bakan 8. Ceza Dairesi'nde tartışıldı.
'İki kez işkence yaptılar'
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bozma içerikli tebliğnamesine karşın 8. Ceza Dairesi oybirliğiyle, temyiz itirazının yerinde olmadığına karar verdi.
Daire, polislerin, işkence gördüğü için şikayette bulunması üzerine kızarak suçlanan kişiyi tekrar göz altına aldığına ve yeniden işkence yaptığına, üstelik, livata mağdurundan aleyte ifade almaya çalıştıklarına dikkat çekti.
Polislerin suçlamalarının asılsız olduğunun mahkeme kararıyla kesinleştiğinin de belirtildiği gerekçede, şöyle denildi: "Suç işleme konusundaki ısrarlı tutumları gözönüne alındığında, haklarında tayin edilen hürriyeti bağlayıcı cezanın ertelenmesini gerektiren haklı nedenlerin bulunmadığı gözetilmeden, salt yasadaki ertelemeye ilişkin terimlerin tekrarlanmasıyla yetinilerek içeriğe uygun bulunmayan bir gerekçeyle verilen cezaların ertelenmesine karar verilmesi, bozmayı gerektirmiştir." (anka)