İşkenceye ceza yok

'Hortum' lakaplı polis amiri Süleyman Ulusoy'un da adının karıştığı ve dokuz yıldır süren davada...
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi

İSTANBUL - 'Hortum' lakaplı polis amiri Süleyman Ulusoy'un da adının karıştığı ve dokuz yıldır süren davada, işkence yaparak 26 yaşındaki Yücel Özen'in ölümüne neden olduğu ileri sürülen yedi polisten altısı beraat etti. Ancak bir polis ceza aldı.
İç kanama geçirdi
Yücel Özen, 1991'de hırsızlık yaptığı iddiasıyla Beyoğlu Emniyet Amirliği'nde gözaltına alındı. İşkence nedeniyle fenalaşınca Taksim İlkyardım Hastanesi'ne kaldırılan Özen'e 'pankreas yırtılması' ve 'iç kanama' teşhisi kondu. Ameliyata rağmen yaşamını yitiren Özen, ölmeden önce hastaneye gelen ve kendisine işkence yapan bazı polisleri teşhis etti.
Ağabey Dursun Özen, kardeşinin hastanede, işkence yapanlar arasında Süleyman Ulusoy'un da (Hortum Süleyman) bulunduğunu ve kendisini hortumla dövdüğünü anlattığını söyledi.
29.01.1992'de düzenlenen iddianameyle polisler hakkında Beyoğlu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Dursun Özen, hakkında dava açılanlar arasında Süleyman Ulusoy ve iki arkadaşının bulunmadığını, bu nedenle o dönemde hakimle tartıştıklarını belirtti. Hâkimin söz konusu kişiler hakkında dava açamayacağını söylediğini vurgulayan ağabey Özen, "Geçen yıl Süleyman Ulusoy'un CNN Türk'teki işkence sahneleri yayımlanınca tekrar suç duyurusunda bulunduk, ancak yine dava açılmadı" dedi.
Bugüne kadar ifade vermek dışında mahkemeye gelmeyen polisler, karar duruşmasında da yoktu. Tüm sanıkların tutuksuz yargılandığı davanın kararında, sanık polislerden Ahmet Güngör'ün, 'maktüle tespit edilemeyen bazı görevlilerle birlikte işkence suretiyle ölümüne sebebiyet vererek darp ve cebirde bulunduğu'nun anlaşıldığı belirtildi.
Yeterli delil bulunamadı
Güngör, 5 yıl 5 ay hapisle cezalandırıldı ve ömür boyu kamu hizmetinden mahrum bırakıldı. Mahkeme diğer altı sanığın üzerlerine atılı eylemi gerçekleştirdiklerine dair
'inandırıcı iddia dışında savunmalarının aksine kesin ve yeterli delil elde edilemediğinden' ayrı ayrı beraatlerine karar verdi. Dursun Özen, davanın peşini bırakmayacaklarını belirterek, kararı temyiz edeceklerini söyledi.