İşkenceye sıfır alaka

İşkenceye sıfır alaka
İşkenceye sıfır alaka

Halen hastanede yatan Güney Tuna? Polis yanımdaydı. Korkumdan bir şeyim yok dedim? dedi. Adli raporda imzası görülen polis Bağcı, daha sonra ?dayak zanlısı? olarak tutuklandı.

Polis dayağından sonra beyin kanaması geçiren genç, 'İşkence var mı yok mu' diye yapılan sağlık kontrolüne 'dayağı atan' polisle yollandı
Haber: SERKAN OCAK / Arşivi

Bir doktor, bacağı kırılıp beyin kanaması geçiren kişiye nasıl ‘Darp yok’ raporu verir?
İSTANBUL - Avcılar’da bir parkta arkadaşlarıyla içki içerken polis tarafından dövülünce bacağı kırılan ve beyin kanaması geçiren Güney Tuna’nın ‘işkenceci’ polis yanında dikilirken ‘sağlık kontrolü’nden geçirildiği anlaşıldı. Karar, “Darp izi yoktur” oldu. Bakırköy Dr. Sadi Konuk Hastanesi’nden Dr. E.E., Tuna’yı, yanında polis varken muayene ettiğini kabul etti. Tuna ise muayene bile edilmediğini söyledi:
“Hastanede yanıma gelen bir kişi “Bir şeyin var mı? Darp yaptılar mı” dedi. Yanımda polis olduğundan korkumdan ‘Yok dedim!”
3 Ekim, Avcılar, Mustafa Burcu Parkı. Güney Tuna ve  arkadaşları gitar çalıp içki içerek eğleniyordu. Grup “İçki içmeyin, dağılın” talimatı veren Yunus polislerin isteğine uymadı. Öldüresiye dövülen Tuna, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü. Burada, “Darp cebir izine rastlanmadı” yönünde rapor verilen Tuna, karakola getirildi. “Darp edilmedim” yazılı tutanak  imzalatılan Tuna, bırakıldı. Karakoldan ayrılan Tuna’nın, kaldırıldığı hastanede, beyin kanaması geçirdiği ve sol bacağında kırık olduğu anlaşıldı.
Jet soruşturma başlatıldı. İçişleri Bakanlığı üç müfettiş atarken,  polislerin ifadesi alındı. Polis Muhammet Bağcı tutuklandı.
Savcı önceki gün, “Darp yoktur” raporu veren Doktor E. E.’nin şüpheli sıfatıyla ifadesini aldı. E.E., ifadesinde şunları anlattı:
“Acil servisimiz bez brandalarla bölünmüş iki muayene masasından oluşuyor. Polis şahsın darp cebir izi olmadığına dair rapor düzenlenmesi talebinde bulundu. Şahıs içeri girdiğinde bir rahatsızlığı, aksaklığı görünmüyordu. Muayene bölümüne aldım. Elbiselerini yukarı sıyırmasını söyledim. Göğüs, karın, sırtta ve darp cebir yoktu. Pantolonunu sıyırttım.. burada da yoktu. Şahsa, ‘vurmaya bağlı bir şikâyeti olup olmadığını’ sordum; ‘Yok’ dedi. Ben de rapor düzenledim.”
Tuna ise hastanede şu anda tutuklu olan polis Bağcı’yla hastaneye gittiklerini anlattı:
“Polis Bağcı’yla içeri girdik. Danışmaya girdik, kim olduğunu bilmediğim görevli yanıma geldi, ‘Bir şeyin var mı? Bir darp yaptılar mı?’ diye sordu. Yanımda polis olduğu ve korktuğum için ‘Yok’ dedim. O sırada dizimdeki ağrı dayanılmaz şiddette değildi. Mesele bir an önce kapansın diye düşünerek ‘Yok’ dedim.”

Nasıl olmalıydı? 
‘Yakalama, gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliği’ne göre muayene sırasında hekimle muayene edilen kişinin yalnız kalmaları gerekiyor. Tuna’nın avukatı Efkan Bolaç da “Mağdurun polisten korkmasını engellemek şart. Onun duyamayacağı ve göremeyeceği yerde muayayene edilmeli. Ayrıca doktorun raporunu beyana göre değil, görgüye göre yapması gerekiyor” dedi.