İşkenceye toleranslı ceza

Hükümetin işkenceyle etkili mücadele mesajlarına karşın, Ankara'da tartışılacak bir karar çıktı. Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi, işkence yaptıkları gerekçesiyle dört polisi önce 1 yıl 4'er ay hapse mahkûm etti.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Hükümetin işkenceyle etkili mücadele mesajlarına karşın, Ankara'da tartışılacak bir karar çıktı. Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi, işkence yaptıkları gerekçesiyle dört polisi önce 1 yıl 4'er ay hapse mahkûm etti. Daha sonra 'iyi hal indirimi' uygulayıp cezaları 1 yıl 1 ay 10'ar güne düşüren mahkeme 'işkenceci' olarak cezalandırdığı sanıklara kamu haklarından yasaklılık cezası vermeye gerek görmedi.
2001 yılında gözaltına aldıkları Atılım gazetesi muhabiri şenol Gürkan'a işkence yapmakla suçlanan sekiz polisle ilgili dava dün karara bağlandı. Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde beş sanık ve avukatları ile müdahil avukatların katıldığı duruşmada ilk olarak savcı Hüseyin Yalçın söz aldı. Savcı, sanıklardan dördüne 'işkence' suçu yerine 'efrada fena muamele' suçundan ceza verilmesini, dördü hakkında ise kanıt yetersizliğinden beraate hükmedilmesi yönündeki mütalaasını yineledi.
Mahkeme heyeti ise Gürkan'a gözaltında işkence suçunu sabit gördü ve sanıklara 'cürmünü söyletmek için işkence yapmak' suçunu düzenleyen TCK'nın 243. maddesi uyarınca ceza verilmesini kararlaştırdı. Heyet, bu görüşle sanık polislerden Güral Ayhan, Ahmet Horoz, Atanur Arslan ve Tekin Taşlıova'yı 1'er yıl ağır hapse mahkûm etti. Ardından bu cezaları TCK 243/son fıkrası (müessir fiil) uyarınca artırarak, 1'er yıl 4'er ay ağır hapse çıkaran mahkeme, son olarak ise sanıklar hakkında TCK'nın 59. maddesindeki iyi hal hükümlerini uyguladı ve cezalarını 1 yıl 1 ay 10'ar güne indirdi.
Murat Dedeoğlu (emekli başkomiser olan babası İbrahim Dedeoğlu, öğrenci Birtan Altunbaş'a işkenceden mahkûm olmuştu) ile Recep Comart, Rıfat Doğru ve Erdal Şimşek ise beraat etti. Mahkeme, cezaları paraya çevirip ertelemedi, ancak TCK 243. maddesi, işkence suçunu işleyenlere ömür boyu ve geçici süreyle kamu haklarından yasaklılık cezası öngördüğü halde 'memuriyetten mahrumiyet' cezası vermedi. Mahkeme başkanı Mustafa Danışman, benzer davaların aksine, işkence mahkûmlarına memuriyetten mahrumiyet cezası verilmemesinin gerekçesini şöyle açıkladı:
"Bu yaptırım genellikle ölüm olayı falan gibi ağır olaylarda uygulanıyor. Bu davada da öyle bir şey yok. Buradaki suç ve ceza da çok ağır olmadığı için öyle takdir ettik."