İşkenceyle anılıyor

Türkiye kamuoyu, Kemal İskender adını ilk kez, 'Manisa Davası' olarak ünlenen ve çoğunluğunu lise öğrencilerinin oluşturduğu 16 gence işkence yapılması olayıyla duydu.

İSTANBUL - Türkiye kamuoyu, Kemal İskender adını ilk kez, 'Manisa Davası' olarak ünlenen ve çoğunluğunu lise öğrencilerinin oluşturduğu 16 gence işkence yapılması olayıyla duydu. Manisa'da 1995 yılı Aralık ayı sonunda yapılan bir operasyonda, yasadışı örgüt DHKP-C adına faaliyette bulundukları öne sürülen, yaşları 16 ile 21 arasında değişen 16 genç gözaltına alındı ve emniyet müdürlüğünde tutuldukları iki hafta boyunca çeşitli işkencelere maruz kaldı.
1998 yılında emniyet müdürü
olarak Malatya'ya tayin edilen İskender, MHP'li bir grup tarafından,
oruç tutmadığı için bıçaklanarak öldürülen üniversite öğrencisi Ümit Cihan Tarho'nun 16 Ocak 1999'da anmasını yapmak isteyen ailesine ve arkadaşlarına yönelik sert müdahalesiyle de gündeme geldi.
Adı bir dönem Emniyet Genel Müdürlüğü için geçen Kemal Yazıcıoğlu'nun ekibinden olduğu bilinen İskender, daha sonra vekaleten Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne atandı. Bir süre bu görevde kalan İskender son olarak Balıkesir Emniyet Müdürlüğü görevine getirildi.