İşkenceyle intihara sürüklenen Onur Yaser Can için klip

İşkenceyle intihara sürüklenen Onur Yaser Can için klip
İşkenceyle intihara sürüklenen Onur Yaser Can için klip
'Esrar satın aldığı' iddiasıyla gözaltına alınan mimar Onur Yaser Can'a, Emniyet'te işkence yaptıkları suçlamasıyla yargılanan polisler yarın hakim karşısında olacak. Bir grup sanatçı, yaşadıklarının travmasını atlatamayarak intihar eden Onur Yaser Can için hazırladıkları video kliple 'adalet' istedi.

RADİKAL – İstanbul ’da dört yıl önce ‘esrar satın aldığı’ gerekçesiyle gözaltına alınan ve İstanbul Narkotik Şube’de çırılçıplak soyularak aranan, sözlü ve fiziki polis şiddetine uğrayan mimar Onur Yaser Can, serbest bırakıldıktan bir süre sonra, uğradığı işkencenin travmasını atlatamayarak yaşamına son vermişti.

Can’a gözaltındayken işkence yapmakla suçlanan polisler yarın bir kez daha hakim karşısında olacak. Duruşma öncesi, aralarında yazar Emrah Serbes ile Tülin Özen, Kanbolat Görkem Arslan, Muhammet Uzuner, Selen Uçer ve Defne Halman gibi oyuncuların bulunduğu bir grup sanatçı “Onur Yaser Can için adalet ” talebiyle bir video klip hazırladı.

Gözaltında gördüğü işkencelerin yol açtığı psikolojik yıkımla yaşamına son veren Onur Yaser Can’ın annesi Hatice Can da, yaşadığı büyük acıya dayanamayarak bir süre sonra oğluyla aynı yolu seçmiş ve intihar etmişti.

Yarın (26 Mayıs) saat 14.00'te Çağlayan Adliyesi'nde görülecek duruşma için, Onur Yaser Can’ın ailesi ve dostları imzasıyla yapılan bir çağrı yayınlandı. “Canlarımız için Adalet İstiyoruz” başlığıyla yayınlanan çağrıda şöyle denildi:

“İki Can'ımızı kaybettik.

Onur Yaser Can'ı işkence aldı, Hatice Can'ı adaletsizlik.

İşkenceci polisler hiçbir şey olmamış gibi görevlerine devam ediyor ve aradan geçen 5 yıla rağmen hâlâ hiçbiri ceza almış değil. Devletin yürüttüğü cezasızlık politikası aynen sürdüğü müddetçe Onur Yaser gibi pırıl pırıl gençlerimiz yok yere heba olmaya devam edecek.

Davamızda haklıyız.

Tek ihtiyacımız olan senin de desteğinle büyüyecek olan kamuoyu gücü.

Can'larımız için,

Polis ve devlet şiddetine dur demek için,

Sürdürdüğümüz hukuk mücadelemize destek için,

26 Mayıs 2015 saat 14.00'te İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek duruşmaya seni de bekliyoruz.

Sesimizi yükseltmeni, çağrımızı yaymanı diliyoruz.”