'İskender Pala önce savaş uçaklarının hesabını sorsun'

'İskender Pala önce savaş uçaklarının hesabını sorsun'
'İskender Pala önce savaş uçaklarının hesabını sorsun'
Sırrı Süreyya Önder, "Benim vergimle böyle tiyatro yapılmasın diyenler, önce bu vergiyle savaş uçaklarının sivil halkın üzerine sürülmesine karşı çıksın" dedi.

Habertürk TV'den Balçiçek İlter'e konuşan BDP İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder, hükümeti ve yazar İskender Pala'yı eleştirdi. 

Kürt sorununda gelinen süreci değerlendiren Sırrı Süreyya, hükümetin "Kürtlere diz çöktürmek" ekseninde bir çözüm dayattığını vurguladıktan sonra bunun kabül edilemeyeceğini söyledi ve "hükümetin özgüven sorunu var" dedi. Önder, "Kibirden ve bu dilden vazgeçmek gerek. Kürt diz çökmüyor işte kardeşim niye diz çöktürmek için uğraşıyorsun. Bu ülkenin en değiştirici ve dönüştücü gücü bugün Kürtler. Gel kardeşim ortaklaşa neler yapabiliriz denmesi gerek. Ama o özgüven yok, yüzde 50 oy almış bir iktidarsın ama özgüven yok. Bakıyorsun HES için yürüyen köylüye de eylem yapan öğrenciye de aynı panzeri gönderiyor, gaz sıkıyor özgüveni olsa bunu yapmaz bu tedirginlikten dolayı yapılıyor. Ateş üstünde duruyor sanki, bu grup konuşmalarında görüyoruz, başkasına dinletsen bu ülkede savaş var herhalde der" diye konuştu. 

Balçiçek İlter, Sırrı Süreyya’ya BDP’li olmanın bu ülkede çok zor bir şey olduğunu hatırlattıktan sonra partiye dönük tepkilere değindi ve "BDP’li olmak bir hakaret cümlesi gibi kullanılıyor rahatsız oluyor musunuz?" diye sordu.

Önder bu soruyu, "BDP bir halkın özgürleşme ve demokratikleşme iradesinin vücut bulmuş halidir. Bu milletvekilleri çok değerli bir emeğin sonucu meclise geldiler. Bin bir zahmetle halk onları gönderdi. Ben kendi bölgemde 120 bin oy aldım, 3. bölgedeki arkadaşımız 140 bin oyla seçildi. Bir vekil 70 bin oyla seçilirken kimse BDP’yi bir nefret objesi olarak bir hakaret olarak kullanamaz. Kimsenin haddine de değildir hakkı da değildir" diyerek yanıtladı. 

HÜKÜMETE VE BAŞBAKAN’A KEMALİZM ELEŞTİRİSİ
"Şu anda Kemalizmin en başta gelen temsilcisi Sayın Başbakan’dır. Her işi en iyi biz biliriz diye bakıyorlar" diyen Sırrı Süreyya, hükümetin tiyatrocular ile girdiği kavga için "Elinizde bir dehra bağa girmişsiniz önünüze geleni buduyorsunuz" dedi. Balçiçek İlter, tiyatro tartışmasında muhafazakarların "bizim vergilerimizle toplum değerlerine aykırı oyunlar sahneleniyor" dediklerini belirtirken BDP’li vekilin ne düşündüğünü sordu. Önder, tiyatro tartışmasını başlatan Zaman yazarı İskender Pala’yı eleştirirken "sanatçı her şeyden önce savaş karşısında bir duyarlılık gösterir" dedi.

'ÖNCE SAVAŞ UÇAKLARINA GİDEN PARANIN HESABINI SORSUN'
Sırrı Süreyya Önder, "İskender Pala vergisini o kadar düşünüyorsa, 'sen benim vergimle o savaş uçaklarıyla insanları öldüremezsin' demesi gerekir. Benim vergimle böyle tiyatro yapılmasın diyenler, önce bu vergiyle savaş uçaklarının sivil halkın üzerine sürülmesine karşı çıksın. Sanatçı duyarlılığı her şeyden önce savaşın karşısında olmaktır. Bu benim tasarrufum değil dünyanın her yerinde evrensel değerler açısından böyledir. Sanatçıysan bu savaşa karşı da bir sözün olsun. O uçakların bir kez havalanması tiyatroların bütçesinin defalarca üzerindedir. Bu mudur yani, gözünü ona mı diktin? İşte Kemalizm denen böyle bir şeydir, vesayetçi bir toplum mühendisliğini dayatır... " dedi. (Habertürk)


  http://www.radikal.com.tr/1087338108733841

  YORUMLAR
  (41 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yetenek. - adede

  Sanat bir yetenektir.Herhangi bir konuda yeteneğiniz varsa onu kendinize sanat ve uğraş olarak sürdürürsünüz.Ama duyarlı olmak,Haktan ve hukuktan yana tavır almak çok ama çok farklı bir şeydir.İskender Pala belki sanatçıdır,ama duyarlılığı ne ölçüdedir oda ayrı bir konu.Bence bütün mesele demokratik kafa yapısına bağlı.gerisi fasarya.

  ümitler boşuna... - sessizihtiyar

  Bu zihniyetten böyle bir sorgulama yapmasını beklemek çok iyimser bir yaklaşım..Keşke o vergiler tiyatro gidebilseydi,ne yazık ki tiyatroya sıra gelmeden baş aktörü olduğunuz bir savaşa akıyor o vergiler.Sonra da yaşamlarını devam ettirebilmek için sınır boylarında kilometrelerce yol katetmek zorunda olan insanların üzerine bombalar yağdırıyorsunuz.Sonra da orada bulunmaları hataydı diyorsunuz.Parası neyse öderiz diyorsunuz.Zamanında zulmünün altında ezildiğinizi söylediğiniz Kemalizm politikalarını şimdi harfiyen siz uyguluyorsunuz.Gözü dönmüş bir şekilde başta Kürtlere olmak üzere tüm muhalif çevreye saldırıyorsunuz.Saçma zihniyetinizle kadının toplumdaki yerini çizmeye,onları edilgen birer varlık haline getirmeye çalışıyorsunuz.İnsan ırkının bir diğer yarısı olan kadınları böyle aşağılamak faşizmin dik âlâsıdır.

  vergiler nereye verilmiyorki - ÖKKEŞ ÇAVUŞ

  halktan mecburi toplanan vergiler elbette devleti ayakta tumak için veriliyor. bunun tasarrufu nasıl oluyor bilmiyoruz, memura ve çalışana yüzde üç veren devlet. vekiline kovayla vermekte tereddüt etmiyor. someliye, hataydaki modren çadırlarda ağırlanan, suriyelilere. ulufe gibi dağılan kömürlere yardım adı altında dağılan. gıda yardımlarına ramazan çadırlarında verilen yemeklere, çeşitli kurumlara örtülü ve açık verilen büçcelere, ve tabi askeri harcamalara veriliyor.siyasi partilere ayrılan büçcelere ve benzeri giderlere ayırılıyor. tabi bu paralar halktan toplanıyor tasarrufu devlet yapıyor. bu tasarruflarda halka sorulmuyorki.atanamayan binlerce öğretmen geçinemeyen, milyonlarca emekli ve asgari ücretliler, ve bir bu kadardar işsiz insan yararlanabiliyormu bilmiyoruz. bence önce kendi ülksinin insanlarını doyurmak ve istihdam yerleri yaratmak, devletin en tabi görevleri arasındadır. aç toplumlarda bazı deyerler erezyona uğrar buda ülkde sorunlar yaratır.....

  Kacak tartisma uslubu - Ayse Sule

  Iskender Pala'nin yazisiyla baslayan bu tartismaya Sirri Bey ne zaman katilir diye merak ediyordum. Beklenen pas nihayet Balcicek Hanim'dan gelmis ve usta santrofor yine tribunlere oynamis. Soruyu kendi konteksti icinde cevaplamak yerine, ezberindeki gundeme tegellemis. Ne yazik ki bu kacak tartisma uslubu, ne sadece Sirri Bey'e ne de onun ezberindeki gundeme ozgu. Turkiye'de neredeyse herkes hemen her konuda kacak tartisiyor. Hal boyle olunca da hic bir konu hakettigi derinlik ve edep icinde irdelenemiyor. Tegellenene de tegellenilene de yazik oluyor.

  İYİ Kİ VARSIN SIRRI SÜREYYA ÖNDER - tambağımsız

  Evet iyi ki varsın Sırrı Süreyya Önder.Bu ülkede sosyalizm deyince,devrim deyince,vicdanlı olmak deyince,aydın olmak deyince aklıma direkt sen geliyorsun.İyi ki varsın.İskender Pala,bu tartışmayı başlattığında kimse ona sesini çıkarmadı.ama sen,kendinden beklenecek şekilde,aydın olmanın,vicdanlı olmanın,sosyalist olmanın gerektirdiği biçimde işte söylemen gerekenleri söylemişsin.Tabir-i caizse taşı gediğine koymuşsun(her zaman yaptığın gibi).Türkiye'de komünistinden sosyal demokratına bütün solcular cumhurbaşkanlığı seçimleri için ortak karar alıp seni cumhurbaşkanlığına aday göstermeliler bence.Oraya çok yakışırsın emin ol.Neden Türkiye'nin ilk sosyalist cumhurbaşkanı sen olmayasın Sırrı Ağabey?Bu şerefe neden sen nail olmayasın?

  sanat ve muhafazakarlık arenada... - devirdevrilir

  Bir zamanlar muhafazakar bir yazarın Şah&Sultan adlı kitabı tesadüfen elime geçmişti sabrımın elverdiği yere kadar okumuştum... Malum kitabın özeti şuydu, Yavuz pürü pak Şah İsmail haram nifaktı bu yüzden ona göre o katliamı yapmak mubahtı. Niyet geçmişi aklamak yeniden yazmaktı.. Neyse zaten kitabı okumadan bıraktım hayatımda yarı da bıraktığım tek kitaptır... yıllar sonra bir tartışmanın içinde bu yazarı tekrar gördüm haliyle dikkatimi çekti ?muhafazakar sanatçı kimliği? ile tiyatrocuları yerden yere vuruyordu? Vergisiyle nasıl olurda ayıp şeyler yapılırdı? Beyefendi oyunların müstehcenliğinden dem vuruyordu . Geçen sene tam 8 oyun izledim bir tanesi de bile müstehcen değildi? ki oynanabilir... Tiyatroya gidenler bilirler oyunlar hakkında bir araştırma yaparsın kim oynuyor konusu nedir falan filan... Tiyatro bu özgürlüğü sana verirken müstehcen oyunlar oynanıyor diye tiyatroyu karalamak akla mantığa zarar... oyunlar üzerine tartışılabilir eksiklikler konuşulabilir ama kişilerin göreceli ahlak anlayışına göre tiyatro sahnesi işgal edilemez. Ama kime diyoruz.. Sanata muhafazakarlık gömleğini giydirmek deliliktir? Olmaz olmaz bir ringde iki boksörken katiyen olmaz, sanat sol kroşesiyle muhafazakarlığı, muhafazakarlık sağ kroşesiyle sanatı yumruklarken ikisinin yan yana olacağını söylemek bir garip hülyadır? Neyse kısacası heyhat keşke vergim sanata bilme ilme gitse; ama maalesef buna hiç mi hiç ihtimal vermiyorum, vergim kesin kes palanın tıraşına gidiyordur...

  kürt - theleak

  bu arada her zaman yaptiğim gibi gene radikal gazetesini kınıyorum bu ''oal67'' denilen şahsiyetin yorumunu yayinlayip, bizim yorumlarımıza sansör uyguladıkları için. Ben her zaman fikir özgürlüğü çerçevesinde yorum yaparım, ama buna rağmen yorumlarım yayınlanmaz. bu ''oal67'' gibi şahsiyetlerin ırkçı, insan hayatına hakaret eden, kişilerin yorumları yayinlaniyor. Bu vatandaşada şunu diyorum geçenlerde çin'den getirilen ve sınır kapısından girmeye çalişan bir tırda sadece vergi değeri 20 milyon olan kaçak mal yakalandı. senin haberin varmı? bu sadece bir kalemde olan bir şey.1 tane yakaladıysalar en az 3 tane içeri girmiştir. buda 60 milyon vergi yapar.ama o kadar faşist ve ırkçısınızki kişi kürt olunca 20 tl lik vermediği vergi mesele olur. (ayrıca vergilerini karakola veriyorlar) Roboski de 20 tl vergi için 20 milyon dolar bomba ve operasyona para harcadınız .git bak bakalım o operasyonun maliyeti ne kadar?