İSKİ şantiyesinde ölüm için üç ila altı yıl hapis istendi

Melen Suyu'nun İstanbul'a getirilmesi projesi kapsamında, Eminönü'ndeki İSKİ şantiyesinde çalışırken taşeron firmaya ait vincin altında ölen 35 yaşındaki harita mühendisi Gülseren Yurttaş ile ilgili iddianame tamamlandı.

İSTANBUL - Melen Suyu'nun İstanbul'a getirilmesi projesi kapsamında, Eminönü'ndeki İSKİ şantiyesinde çalışırken taşeron firmaya ait vincin altında ölen 35 yaşındaki harita mühendisi Gülseren Yurttaş ile ilgili iddianame tamamlandı. İddianamede inşaatı üstlenen firmadan bir, taşeron firmadansa üç kişi hakkında, 'taksirle adam öldürmek suçlaması'yla üç-altı yıl hapis cezası istendi.
Kendisi de şantiyede taşeron firma elemanı olarak çalışan Yurttaş'ın işe başladığı ilk gün bacağına saplanan demirle yaralandığı ve "Bu işyerinde iş güvenliği yok" dediği anlaşılmıştı. Yurttaş, 27 Eylül'de meydana gelen ikinci kazadaysa o kadar 'şanslı değildi'.
İstanbul Başsavcılığı'nın iddianamesine göre kaza günü taşeron firma elemanı Hasan Hüseyin Navruz idaresindeki 30 ton kapasiteli mobil vincin, 'bom' diye tanımlanan kolunu tutan pimi koptu. Yurttaş'ın düşen 'bom'un altında kalarak öldüğü belirtildi.
Suçlama listesi kabarık
İddianamede, inşaat alanında gözetim ve denetimde yetersiz kalan, inşaatla ilgili risk değerlendirmesi yapmayan, ortaya çıkabilecek risklerle ilgili çalışanları eğitime tabi tutmayan, uzman teknik eleman tarafından eğitim verilmesini temin etmeyen, vincin hareket alanı içine kimsenin girmemesi için kesin talimat verilerek etkin bir denetimle işyeri uygulaması haline dönüştürmeyen ve vincin periyodik kontrollerini düzenli olarak yaptırmayan asıl yüklenici olan bir başka firma adına şantiye şefliği yapan Kürşat Özaslan ile taşeron firmanın teknik müdürü Ali Ener Edis'in asli kusurlu olduğu kaydedildi.
Vincin operatörü Navruz'un, 'bulunduğu kabinin arka kısmını ve bomun hareket alanını kontrol etmeden ve bu alanda kimsenin bulunmadığını tespit etmeden manevra yapmaması' gerekliliğine uymadığı anlatılan iddianamede, işaretçi Ali Kayın'ın da gerekli dikkat ve özeni gösterip Yurttaş'ın, vincin manevra alanına girmesini engellemediği bildirildi. İddianamede, ölüm olayının, şantiye şefi Kürşat Özarslan, taşeron firmanın teknik müdürü Edis, operatör Navruz ve işaretçi Kayın'ın kusurlu davranışlarının birleşmesi sonucu meydana geldiği ifade edilerek, dört şüphelinin, 'taksirle ölüme sebebiyet vermek' suçundan üç ile altı yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep edildi.