İSKİ'den yanıt var

İSTANBUL - İSKİ Genel Müdürlüğü Radikal Gazetesi’nin dünkü sayısında yer alan ‘Belediyeden sel itirafları’ başlıklı haberle ilgili açıklama yaptı. Genel müdürlük haberin yorum yapılarak yazıldığını belirterek, “Kurumumuzun görevleri arasında dere ıslah yetkisi ve sorumluluğu bulunmamaktadır. Kurumumuz derelerde yapmış olduğu temizlik çalışmasını kamu yararı için yapmaktadır” denildi.
İstanbul’u vuran sel felaketiyle ilgili Radikal 11 Eylül’de İSKİ Genel Müdürlüğü’ne, taşkına neden olan Ayamama Deresi’nin en son ne zaman temizlendiğini sormuştu. İSKİ en son mayıs ayında temizlik yapıldığını duyurmuştu. Radikal derelerin sonbaharda da temizlenmemesini eleştirirken, İSKİ Genel Müdürlüğü açıklamasında şöyle dedi:
“Kurumumuz derelerde yaptığı temizlik çalışmasını kamu yararı için yapmaktadır. Yaşanan sel felaketine ilişkin bilimsel raporlar henüz kamuoyuna sunulmamışken, temizlenmeme sonucu var olduğu iddia edilen ‘bent’lerin bu felaketin sorumlusu olduğunu ilan etmek, bilimsellikten uzaktır.” (Radikal)