İskoçya'da kalp krizi oranı düştü

Sigara tiryakisi Türkler yurdışındaki sigara yasaklarına gerekirse gökdelenin 35. katındaki restorandan yarım saatte bir aşağı inerek dirense de 'sigarasız dünya' düzenlemeleri hızla yayılıyor.

İSTANBUL - Sigara tiryakisi Türkler yurdışındaki sigara yasaklarına gerekirse gökdelenin 35. katındaki restorandan yarım saatte bir aşağı inerek dirense de 'sigarasız dünya' düzenlemeleri hızla yayılıyor.
Avrupa Parlamentosu, 24 Ekim'de, 27 AB ülkesinin tamamında tüm kapalı işyerlerinde, kamuya ait bina ve taşıma araçlarında sigaranın 'tamamen' yasaklanmasını istedi. 63 hayıra karşı 561 evetle kabul edilen raporda, AB ülkelerinde her yıl 650 bin kişinin sigara tiryakiliğine, 80 bin kişinin de pasif içiciliğe bağlı hastalıklarla öldüğü savunuldu. Raporun şimdilik bir yaptırım gücü yok. Ancak ezici bir çoğunlukla kabul edilmiş olması, Avrupa Komisyonu'nda bu yönde kararların alınmasını hızlandıracak.
AB üyesi ülkeler arasında kendi içinde 'sigarasız yaşam' düzenlemeleri çıkaran ülkeler de var. 2004 yılında, tüm kapalı yerlerde sigarayı yasaklayan İrlanda, bu konuda başı çekti. Sigara karşıtı mücadele veren F.R.C.P.I. Enstitüsü, İrlanda'daki sigara yasağının ardından ülkede kapalı mekânlarda benzen ve karbonmonoksit düzeylerinde dramatik düşüş olduğunu, restoran çalışanlarının solunum yolları testlerinde de iyileşme tespit edildiğıini açıkladı.
2006 Mart'ında kamuya ait bütün mekânlarda sigarayı yasaklayan İskoçya'da da hastanelere kalp kriziyle gelenlerin sayısının 10 ayda yüzde 17 düştüğü belirlendi.
'Baca gibi tüten' Fransa, bu yıl işyerlerinde sigarayı yasakladı, gelecek yıl yasak sırası restoran ve barlara gelecek.
'Sigarasız yaşam' için yasal düzenlemeler yapan ülkeler arasında Güney Afrika, Yeni Zelanda, Avustralya, Uganda, Virjin Adaları, Butan, Uruguay ve İran da var. ABD'de önder 90'ların ortasında sigarayı kısıtlayan Kaliforniya. Halen ABD nüfusunun yüzde 50'sini kapsayan 17 eyalet ve belediyede sigara yasal düzenlemelerle kısıtlanmış durumda. Harvard Üniversitesi ekibinin hazırladığı rapora göre, İrlanda'da tiryakilerin yüzde 15'i yasaktan sonra sigarayı bıraktı. Massachusetts'de yasak ve yüksek vergilerden sonra sigara satışı yüzde 50 düştü. ABD'de 1950'lerde nüfusun yüzde 70'i sigara içerken, oran şimdi yüzde 21. Dünyadaki 1.3 milyar sigara tiryakisinin 800 milyonu gelişmekte olan ülkelerden.