@ismailsaymaz

Islahevi koğuşunda bir çocuk öldürüldü 'zanlı' 12 yaşında, iddialar korkunç...

Islahevi koğuşunda bir çocuk öldürüldü 'zanlı' 12 yaşında, iddialar korkunç...
Islahevi koğuşunda bir çocuk öldürüldü 'zanlı' 12 yaşında, iddialar korkunç...

Yasin Akyüz 2.5 aydır islahevinde kalıyordu.

Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Adana Pozantı Islahevi’nde kalan 15 yaşındaki Yasin Akyüz koğuşunda ölü bulundu. Otopsi raporuna göre Akyüz,  kaburgaları kırılarak ve boğularak öldürüldü. Cinayeti 12 yaşındaki bir çocuğun üstlendiği öğrenildi. Akyüz’ün ailesi cinayeti 12 yaşında çocuğun işlediği iddiasına inanmadı. DHA ise olayda koğuşta kalan diğer 13 çocuğun işlendiğinin iddia edildiğini belirtti. 
Mersin’de üç ay önce esrarla yakalanan 15 yaşındaki Yasin Akyüz, Pozantı Islahevi’ne konuldu. Ailesi iddianemenin hazırlanmasını beklerken, önceki gün ölüm haberini aldı. Geçen pazar günü sabah sayımında Akyüz’ün bulunduğu 14 kişilik koğuşa giren gardiyanlar, bir kişi eksik çıkınca “Arkadaşınız nerede?” diye sordu. Bunun üzerine çocuk tutuklular, “Yukarıda” diyerek ranzaların bulunduğu üst katı gösterdi. Yukarı çıkan gardiyanlar Yasin Akyüz’ü yatakta ölü halde buldu. 
Amca Abdülhakim Akyüz, dün morgda yeğeninin cesedini inceleyen doktorla görüştüğünü belirterek şunları söyledi: 
“Doktor bana, ‘Kaburgaları kırılmış, kırılan kaburgalar akciğere batmış’ dedi. Ayrıca ‘Boğma da var’ dedi. Dedim ki, ‘İp olabilir mi?’ ‘İpten kalın, nevresim gibi bir şey olabilİr’ dedi.”
Kendisine “Cinayeti 12 yaşında bir çocuk tutuklu üstlendi” denildiğini belirten Akyüz şaşkın:
“O yaştaki çocuk nasıl kaburgasını kırar, nasıl boğar, nasıl öldürür? Biz inanmıyoruz. Ya birilerinin eli vardır bu işte, ya birlikte yapmışlardır. Bu 15 yaşındaki bir genç. Sapasağlam götürdüler. Dedik ki, emniyettedir, cezaevi garantili yerdir. Oradan ölümü gelirse, ne diyebiliriz?” 

‘Mimli’ ıslahevi
Emca Abdülhakim Akyüz, olayla ilgili bütün hukuki yollara başvuracaklarını vurgularken Yasin Akyüz’ün cenazesi, Mersin’den memleketi Mardin’e götürüldü. Pozantı Cezaevi yönetimi ise suskunluğunu korudu ve Radikal’in sorularını yanıtlamadı.
Pozantı Cezaevi konusundaki  eksiklikleri TBMM’de milletvekilleri Abdurrahman Kurt ve Gaye Erbatur’a ilettiklerini, ancak sonuç alamadıklarını belirten İHD Adana Şubesi Genel Sekreteri Ethem Açıkalın’a göre olayda cezaevinin de sorumluluğu var:  “Pozantı Cezaevi denetimlerini yapmamış, cezaevinin sosyoloğu ve psikoloğu yok.”
Adana İHD, geçen haziranda hazırladığı raporunda, Pozantı Cezaevi için şu iddialara yer vermişti: “Çocuk mahpuslara zorla İstiklal Marşı söyletiliyor, ‘rahat-hazır ol’ yaptırılıp kıpırdayanlar dövülüyor. Altı kişilik yatakta 13 kişi yatıyor. Dişi ağrıyan ve revire çıkan çocuğa revir doktoru yumruk vurarak ‘tedavi’ uygulamış. Askerler koğuşlarda yaptığı aramalarda eşyaları dağıtıp yerlere atıyor. Tutuklular arasında Kürt-Türk ayrımı yapılıyor.